Facebook pomáha užívateľom rozoznávať nepravdivé informácie

Facebook pomáha užívateľom rozoznávať nepravdivé informácie

Sociálna sieť prednedávnom prišla s desaťbodovým návodom, ktorý má užívateľom pomôcť odhaliť nepravdivé informácie. V prípade, že príspevky považujú za dezinformačné, môžu ich nahlásiť.

Prvý aprílový týždeň Facebook predstavil novú pomôcku na odhaľovanie nepravdivých či zavádzajúcich príspevkov. Užívatelia v štrnástich krajinách (Slovensko medzi nimi nie je) sa v hornej časti svojej domovskej stránky dostanú k návodu, ktorý im má pomôcť rozoznať dezinformácie a zamedziť tým ich ďalšiemu šíreniu.

Ide o ďalší nástroj boja proti šíreniu dezinformácií, ktorý táto sociálna sieť zavádza. Napríklad v Nemecku mu predchádzala možnosť nahlasovania falošných správ, ktoré po následnom posúdení odborníkov môžu byť označené za nedôveryhodné.

Facebook svojim užívateľom po novom radí v prípade pochybností držať sa nasledovného postupu:

  1. Byť skeptický k šokujúcim nadpisom.
  2. Podrobnejšie sa zamerať na URL adresu.
  3. Venovať pozornosť dôveryhodnosti zdrojov.
  4. Všímať si väčšie množstvo gramatických či štylistických chýb, ktoré môžu indikovať nedôveryhodnú informáciu.
  5. Preveriť si pravdivosť fotografií.
  6. Zamerať sa na uvedené dátumy a ich logickú súvislosť s obsahom príspevku.
  7. Skontrolovať citované zdroje.
  8. Pozrieť sa na správu v širšom kontexte – či a ako o nej informujú ďalšie zdroje.
  9. Snažiť sa odlíšiť skutočnú dezinformáciu od paródie a satiry.
  10. Kriticky premýšľať o prečítaných príspevkoch či článkoch a zdieľať len tie, o ktorých sú užívatelia presvedčení, že sú pravdivé.

Na Slovensku sa zatiaľ nič podobné nechystá. Nedávno sa však rozprúdila diskusia o blokovaní stránok Ľudovej strany Naše Slovensko.

V prípade ĽS NS nedošlo iba k zablokovaniu stránok združujúcich sympatizantov strany, ale aj oficiálnych stránok niektorých jej predstaviteľov. V pondelok bola napríklad zablokovaná facebooková stránka Milana Mazureka.  

V reakcii na to bola vzápätí vytvorená nová stránka. A hoci je vraj pre kotlebovcov Facebook ,,len doplnok v rámci informačnej vojny“, nemajú v pláne tento nástroj zanedbávať. Podľa adminov stránok nie je podstatné, koľko ich bude nahlásených, pretože vždy si vytvoria nové.

Facebook dnes na základe komunitných noriem uvedených na svojich oficiálnych stránkach odstraňuje obsah s nenávistnými prejavmi, ktoré zahŕňajú priame útoky na ľudí na základe ich rasy, etnického pôvodu, národnosti, náboženského vyznania, sexuálnej orientácie, pohlavia, rodu alebo rodovej identity či vážnych postihnutí alebo chorôb. Organizácie a ľudí, ktorí šíria nenávisť voči týmto chráneným skupinám, Facebook blokuje.

To či konkrétnu stránku Facebook nakoniec definitívne zruší alebo nie, je však v konečnom dôsledku len na jeho subjektívnom posúdení.