Facebook využil Sorosa na šírenie konšpirácií proti svojim kritikom

Facebook využil Sorosa na šírenie konšpirácií proti svojim kritikom

Sociálna sieť si najala PR firmu, ktorá mala podsúvať konšpiračné teórie o miliardárovi Georgovi Sorosovi.

Facebook v poslednom čase čelil viacerým krízam. Proti kritikom sa rozhodla spoločnosť bojovať. Najala si PR firmu, ktorej úlohou bolo zdiskreditovať kritikov Facebooku, tým že ich označila za agentov známeho miliardára Georga Sorosa. Informácie o postupoch Facebooku priniesol New York Times. V jeho správe sú podrobne opísané praktiky, ktoré spoločnosť používala pri riešení problémov, ktorým čelila.

V prezidentských voľbách v roku 2016 Facebook pochybil. Rusko firmu využilo na ich ovplyvnenie. Počas tých istých volieb spoločnosť Cambridge Analytica využila údaje používateľov Facebooku v prospech vtedajšieho kandidáta a súčasného prezidenta Donalda Trumpa.

Po týchto skúsenostiach sa americkí zákonodarcovia začali viac zaujímať o to, ako táto sociálna sieť funguje. Facebook sa následne obrátil na firmu Definers Public Affairs (ďalej len DPA), ktorá sa venuje politickému poradenstvu a má blízko k republikánom.

DPA pre svojho nového klienta využila rôzne taktiky, aby odvrátila pozornosť od škandálov, ktorým Facebook čelil. Jednou z nich bolo publikovanie negatívnych článkov o iných spoločnostiach ako Google či Apple. Uverejňovali ich na stránke NTKNetwork.com, ktorá vystupovala ako spravodajský portál, no v skutočnosti ju riadila spomínaná PR firma.

Druhou taktikou bolo obvinenie kritikov Facebooku z toho, že ich platí George Soros. DPA dokonca vypracovala rozsiahly dokument, ktorý mal poukázať na spojenie Sorosa so silným antifacebookových hnutím.

Mark Zuckerberg tvrdí, že sa o vzťahu a spolupráci so spomínanou PR firmou dozvedel až z článku v New York Times a po jeho uverejnení už Facebook s touto spoločnosťou nespolupracuje. Okrem toho ubezpečil, že k Sorosovi má obrovský rešpekt. Odmietol však odpovedať, či za pochybenie niekto ponesie zodpovednosť.

George Soros je židovský filantrop, ktorý sa narodil v roku 1930 v Maďarsku. Bohatstvo nadobudol ako investor a svoje peniaze často využíva na podporu demokratických a liberálnych procesov vo svete. Je hlavným zdrojom konšpiračných teórií. Vystupuje tiež ako kritik spoločností Facebook a Google. Nemajú podľa neho vôľu chrániť spoločnosť, preto sa pre ňu stávajú hrozbou. Myslí si preto, že úlohou regulačných orgánov je chrániť spoločnosť pred ich vplyvom.