Facebook a YouTube vymazali známeho konšpirátora Davida Ickeho

Facebook a YouTube vymazali známeho konšpirátora Davida Ickeho

Facebook a YouTube ďalším krokom prispeli k zamedzeniu šírenia dezinformácií na svojich platformách. Odstránili Davida Ickeho a jeho konšpiračné teórie.

David Icke je známy britský konšpirátor, ktorý podľa svojich slov, zistil po užití halucinogénu DMT skutočnú pravdu o svete. Napísal viac ako 20 kníh a zviditeľnil sa tiež konšpiračnými prednáškami nielen v Anglicku.

Ako prvý odstavil Davida Ickeho Facebook. Podľa oficiálneho stanoviska šíril zdravotnícke dezinformácie, ktoré mohli spôsobiť fyzické škody. 

Na svojej oficiálnej Facebook stránke mal viac ako 770 tisíc sledovateľov, na druhom profile zase viac ako 68 tisíc sledovateľov.

David Icke šíril napríklad falošné informácie o koronavíruse. Naznačil, že pôvodcami môžu byť Židia alebo že sa šíria pomocou 5G mobilných sietí. 

Následne bol zrušený aj oficiálny účet Davida Ickeho z YouTubu, ktorý vlastní spoločnosť Google. K tomuto kroku došlo po mnohých varovaniach z porušovania pravidiel spoločnosti. Jeho účet mal viac ako 900 tisíc odoberateľov.

Videá pridané inými užívateľmi, v ktorých vystupuje David Icke, však zostávajú povolené. 

Obe tieto webové platformy reagovali na otvorený list skupiny Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH), v ktorom žiadali vymazanie Davida Ickeho zo známych webových platforiem. 

Podľa CCDH mali konšpiračné videá o koronavíruse z dielne Davida Ickeho sledovanosť 30 miliónov a od marca tohto roku získal viac ako 400 tisíc nových sledovateľov. Video, v ktorom obviňuje židovskú komunitu zo šírenia koronavírusu, bolo prehrané viac ako šesť milión krát a bolo to 27. najpozeranejšie video o koronavíruse na YouTube. 

Oficiálna stránka Davida Ickeho, jeho Twitter a Instagram však stále fungujú.