Facebook začne na Slovensku externe overovať príspevky

Facebook začne na Slovensku externe overovať príspevky

Pochybné weby konšpirátorov, ktorí vyliečia rakovinu v priebehu pár minút to budú mať ťažšie. Aktuálne celosvetovo najpoužívanejšia sociálna sieť na svete oznámila spustenie svojho overovacieho programu na Slovensku a v Českej republike. S pomocou tlačovej agentúry Agence France Presse (AFP) začnú overovať zverejňované fakty ešte pred parlamentnými voľbami.

Akonáhle fact-checker resp. kontrolór pravdivosti vyhodnotí správu ako nepravdivú, Facebook ju síce nezmaže, ale začne ju zobrazovať nižšie na svojej „stene.” Zobrazí sa tak menej ľuďom, a teda by sa malo znížiť šírenie výmyslov. Kontrolóri nebudú posudzovať príspevky súkromných osôb ani obsah súkromných skupín. Tiež nebudú overovať ani politikov.

Až jeden človek na celé Slovensko

Podľa zástupcu Facebooku Guido Beulowa bude slovenský Facebook (3,2 milióna kont) overovať jeden človek. V susednom Česku (4,6 milióna kont) to bude rovnako jeden a v Poľsku (14 mil. kont) dvaja overovatelia. Pre momentálnu situáciu je to podľa Beulowa vraj dostatočné.

Stránky a domény, ktoré budú opakovane publikovať nepravdivé správy, budú mať zníženú možnosť ich šírenia a takisto prídu o schopnosť zarábania na Facebooku a inzerovania.

Ak bude správa označená ako nepravdivá, Facebook, podobne ako pri príspevkoch s násilným obsahom, upozorní užívateľov, ktorý tento príspevok uvidia, že táto správa bola označená ako nepravdivá.

Ako ďalej uviedol Guido Beulow, tak boj s nepravdivými správami berú ako vážny záväzok. „Stále pracujeme na nových spôsoboch, ako zabrániť šíreniu dezinformácií. AFP je kľúčovým partnerom Facebooku, ktorý overuje obsah v spolupráci so svojimi novinármi v teréne po celom svete,“ dodal Buelow, ktorý pôsobá ako manažér strategického vývoja pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA oblasť).

Pre AFP ide podľa jej predstaviteľky o prestížne spojenectvo a ich podiel na boji proti klamstvám a dezinformáciám. „Vďaka spolupráci s vyše 70 odbornými novinármi z viac ako 30 krajín tvoríme najväčšiu sieť novinárov, ktorá sa venuje overovaniu a demystifikácii nepravdivých online informácií,” konštatovala regionálna riaditeľka AFP Christine Buhagiarová.

Mystifikátori môžu namietať hoaxovú pečiatku

Podľa Facebooku sa budú môcť vydavatelia, alebo šíritelia nepravdivej správy voči označeniu ohradiť a žiadať nápravu. Administrátorom stránok totiž okamžite príde správa, že ich príspevok bol označený za hoax alebo iným spôsobom porušil pravidlá Facebooku. Autor môže opraviť, alebo sa ohradiť, no musí dokázať svoje tvrdenie, že teda nejde o dezinformáciu.

Facebook má aktuálne celosvetovo 2,5 miliardy aktívnych užívateľov z toho 1,59 miliardy využíva túto sociálnu sieť aspoň raz denne.

Autor: Richard Eisner, článok bol pôvodne publikovaný na stránke Defencenews.sk   

https://www.defencenews.sk/it/facebook-zacne-na-slovensku-overovat-prispevky-pomoze-mu-v-tom-spravodajska-agentura/