Facebookom sa šíri hoax o spiacich poslancoch europarlamentu

Facebookom sa šíri hoax o spiacich poslancoch europarlamentu

Za päť dní nazbieral zavádzajúci príspevok vyše 4600 zdieľaní.

Facebooková skupina Ruské spravodajstvo zverejnila 22. septembra príspevok s niekoľkými fotkami spiacich poslancov. Pridali k nej krátku vetu: „Takto sa pracuje v Bruseli za 12000 eur mesačne.“

Zdroj: FB Ruské spravodajstvo.

Príspevok má vzbudiť negatívne emócie voči Európskej únii. Poukazovaním na „lenivosť“ poslancov má spochybňovať jej kredibilitu, keďže (aj) Slovensko platí za ich „ničnerobenie“ v Bruseli.

Tieto fotky však nepochádzajú z Bruselu. Je to zrejmé už z podoby a umiestnenia poslaneckých kresiel a lavíc v miestnosti. Z europarlamentu je len posledná fotka v príspevku. Podobu interiéru europarlamentu si môžete pozrieť na nasledujúcej fotografii:

Podoba europarlamentu. Vľavo je interiér budovy v Štrasburgu, vpravo budova v Bruseli. Zdroj: http://one-europe.net/initiative/a-single-seat-for-the-european-parliament.

Viacerí diskutujúci v komentároch pod príspevkom upozorňovali, že fotky nie sú z europarlamentu. Na jednej z nich je dokonca viditeľná brazílska vlajka. Príspevok aj napriek tomu visel na fejsbukovej stránke Ruské spravodajstvo aj 27. septembra a nazbieral vyše 4600 zdieľaní.

Hoci sa nám nepodarilo nájsť originálne zdroje všetkých fotografií. Dokázali sme však identifikovať zdroj prvého obrázku, v ktorom je do koláže spojených viacero fotografií.

Ide o zábery spiacich poslancov z brazílskeho parlamentu medzi rokmi 2010 a 2015. Poslanci na fotkách spali napríklad počas dlhých rokovaní či počas hladovky.

Stránka snopes.com, ktorá sa zaoberá odhaľovaním fake news, upozorňuje, že túto koláž z brazílskeho parlamentu šírili aj podporovatelia Donalda Trumpa a vydávali ju za členov amerického kongresu so sarkastickým popisom „Our congress hard at work“.