Facebook nedokázal zastaviť nenávistné prejavy v Mjanmarsku

Facebook nedokázal zastaviť nenávistné prejavy v Mjanmarsku

Dezinformácie a nenávistné prejavy viedli k zvýšeniu počtu útokov na rohinských moslimov v Mjanmarsku.

Vo väčšinovo budhistickom Mjanmarsku od roku 2015 prebieha etnická čistka rohinských moslimov. Od začiatku krízy ich z krajiny ušlo viac ako 700-tisíc.

Podľa agentúry Reuters bola reakcia Facebooku na útoky podnecované nenávistnými statusmi neprimeraná. Sociálnu sieť už od roku 2013 výskumníci a ľudskoprávne organizácie varovali, že ju extrémisti zneužívajú na šírenie dezinformácií a podnecovanie nenávisti voči Rohingom.

Novinári z Reuters a Centrum pre ľudské práva na Kalifornskej univerzite v Berkeley objavili viac ako tisíc protirohinských príspevkov, komentárov alebo videí. Niektoré na sieti boli viac ako šesť rokov, kým ich Facebook minulý týždeň neodstránil.

V jednom príspevku z decembra 2013 sa napríklad písalo: “Musíme s nimi bojovať tak, ako bojoval Hitler so židmi“. V ďalšom komentári k fotke lode plnej rohinských utečencov stálo: “Rozlejme benzín a založme oheň, aby sa mohli skôr stretnúť s Alahom.“

V komentároch sú Rohingovia a iní moslimovia často prirovnávaní k psom či červom, ktorí by mali byť zastrelení alebo vyhubení.

V Mjanmarsku má Facebook 18 miliónov používateľov, ale ani jedného zamestnanca. Nenávistné prejavy však kontroluje vyše 60 zamestnancov v Kuala Lumpur v Malajzii. Tí posudzujú obsah nahlásený ako nevhodný.

Nástroj na nahlasovanie problémových príspevkov však do barmčiny (oficiálny jazyk v Mjanmarsku) preložili až začiatkom mája. Dovtedy sa to dalo urobiť len po anglicky.

Aj napriek tomu, že Mjanmarsko bolo britskou kolóniou, angličtina tam nie je taká rozšírená ako v iných bývalých kolóniách Veľkej Británie.

V júli tohto roku Facebook oznámil nový spôsob odstraňovania dezinformácii, ktoré nabádajú k fyzickému násiliu. Najskôr sa začal uplatňovať na Srí Lanke, kde príspevky na Facebooku rozpútali násilie voči moslimom. Časom ho firma využije aj v Mjanmarsku.

Facebook zároveň zablokoval osoby a skupiny, ktoré podnecovali nenávisť. Išlo o viacerých extrémistických budhistických mníchov.

V poslednom štvrťroku 2017 Facebook sám od seba identifikoval a odstránil len 13 percent z extrémistického obsahu, ktorý sa šíril v Mjanmarsku. V druhom štvrťroku 2018 to už bolo 52 percent.

Firma okrem toho sľúbila, že k terajším zamestnancom v Kuala Lumpur pribudne ďalších 40. „Trvalo nám dlho spozorovať tento problém – preto teraz tvrdo pracujeme, aby sme sa uistili že robíme všetko, čo môžeme, aby sme zabránili šíreniu dezinformácii a nenávisti“, povedal hovorca Facebooku.