Fotografia smejúcich sa moslimov pred horiacou katedrálou Notre-Dame je pravá

Pred mesiacom parížsku katedrálu Notre-Dame zachvátili plamene. Nezaobišlo sa to bez množstva konšpiračných teórií, o ktorých sme vás informovali tu. Fotografia smejúcich sa moslimov sa však nakoniec ukázala ako pravdivá. Mladí muži sa však nesmiali z požiaru.

Zdroj: Pamela Geller – Facebook post

Množstvo zahraničných aj slovenských webov na základe analýzy fact-checkingového portálu Politifact.com označilo túto fotografiu za hoax. Smejúce sa postavy boli podľa odborníkov do obrázku vložené.

Agentúra AFP Fact Check však neskôr zistila, že predsa len išlo o reálnu fotografiu. Sú na nej dvaja študenti architektúry. Vysvetlili, že ich smiech vyplýval z toho, že jeden z nich narazil tvárou do bezpečnostnej pásky. Obaja uviedli, že katedrálu v minulosti niekoľkokrát navštívili a jej požiar ich veľmi zasiahol. Ako dôkaz poskytli správy, ktoré posielali svojim priateľom a rodine počas požiaru.

Fotografia spôsobila mladým mužom množstvo problémov. Ľudia sa im na sociálnych sieťach vyhrážali a urážali ich. Budúci architekti sa obávajú, či ich na ulici niekto nenapadne alebo či im to v budúcnosti neuškodí pri hľadaní si práce.

Fotografia je teda pravá, ale stále platí, že je falošná dezinformácia, podľa ktorej tento záber dokazoval, že sa moslimovia z požiaru tešili.

ŽIADNE KOMENTÁRE