Google bude overovať pravosť fotografií

Google bude overovať pravosť fotografií

Spoločnosť Google urobila ďalší polkrok v boji s dezinformáciami. Najnovšie bude kontrolovať už aj pravosť, autenticitu a pôvod obrázkov. Firma bude síce odhaľovať vizuálne hoaxy, ale overené obrázky nebude vo vyhľadávaní nijako zvýhodňovať.

Fotografie  a videá sú častým zdrojom dezinformácií a hoaxov. Sú jednoduché na pochopenie a vyvolávajú pocit, že musia byť pravdivé. Fotky sa vo vyhľadávači zobrazujú bez ohľadu na ich pravdivosť a ľudia si ich pôvod väčšinou neoverujú, čo môže viesť k ich manipulácii.

Google sa preto rozhodol, že obrázky či fotografie dopĺňajúce články bude overovať. Budú označené štítkom Fact check. Po ich rozkliknutí sa objaví hodnotenie.

Takto nejako to bude v praxi vyzerať.

Užívateľ zadá do vyhľadávača text v znení: žraloky plávajúce po uliciach Houstonu. Na stránke sa objavia obrázky a videá súvisiace s témou. Súčasťou bude aj hodnotenie spoločnosti PolitiFact, ktorá jasne uvádza, že po uliciach Houstonu neplávajú žiadne žraloky. 

Prvýkrát sa kontrola obrázkov a videí objavila v apríli tohto roku. Súviselo to s vlnou dezinformácii ohľadne koronavírusu, avšak hodnotenie bolo dostupné iba pre amerických užívateľov. Tentoraz je funkcia spustená celosvetovo

Kontrolovať vizuálny obsah budú nezávislé weby, ktoré sa spoliehajú na platformu ClaimReview. Rovnaká metóda sa používa pri obyčajnom Google vyhľadávaní a pri Google správach a platformu tiež využíva YouTube v Brazílii, Indii a USA.

Google spustil funkciu overovanie správ v apríli 2017.

Na druhú stranu však Google uvádza, že overené obrázky nebudú (!!!) pri vyhľadávaní zvýhodňované. To znamená, že sa automaticky nemusia nachádzať na prvých priečkach, kde môžu zostať vizuálne podvrhy.