Hlavné správy opäť strašia veľtrhom na kupovanie detí

Hlavné správy opäť strašia veľtrhom na kupovanie detí

V Bruseli sa vraj konal „veľtrh detí“ pre gayov. V skutočnosti išlo o konferenciu o rodičovstve pre mužské homosexuálne páry, ktoré sa zaujímajú o osvojenie dieťaťa.

Najčítanejší článok posledných dní na Hlavných správach láka na šokujúci nadpis: V Bruseli už po štvrtýkrát “veľtrh” detí pre gejov. Obchod vynáša, minimálna cena za novorodenca rapídne porástla. Akým právom ešte Európa hovorí o právach? pýta sa článok, podľa ktorého “srdce Európskej únie hostí už po štvrtýkrát doslova veľtrh organizácie Men Having Babies, ktorá sprostredkúva predaj a kúpu homosexuálom, ktorým nadobudnú ľudské nemluvňa”.

Hlavné správy nazývajú veľtrhom podujatie americkej organizácie Men Having Babies o možnostiach adopcie detí homosexuálnymi pármi najmä s využitím náhradného materstva. Účastníci si podľa článku na mieste listovali v katalógoch s fotografiami detí, ktoré už boli predané, a matiek, ktoré im vynosia vlastné deti. Web tiež uviedol ceny, za ktoré je možné „obdržať novorodenca“.

Text s veľmi podobným názvom aj obsahom Hlavné správy uverejnili už pred štyrmi rokmi, keď sa akcia v Bruseli uskutočnila prvýkrát. Jej obsahom sú diskusie o možnosti rodičovstva mužov. V niektorých európskych krajinách sú totiž obmedzené v porovnaní s USA a Kanadou, kde je vynosenie dieťaťa náhradnou matkou v podstate bežnou záležitosťou aj pre heterosexuálne páry, ktoré nemôžu mať deti. Známe sú aj prípady celebrít ako Sarah Jessica Parker či Kim Kardashian, ktorým náhradné matky vynosili deti, pričom verejnosť na to reagovala s porozumením.

Účastníci rozoberali aj psychologické alebo etické aspekty procesu vynosenia dieťaťa náhradnou matkou a celkové plánovanie rodičovstva. Niektorí panelisti sa podelili o svoje skúsenosti s  rodičovstvom. Pravdou je, že príležitosť využili aj adopčné agentúry, kliniky a právne organizácie na prezentáciu svojej činnosti, čo pravdepodobne Hlavné správy považovali za spomínané listovanie v katalógoch s deťmi a matkami.

Konferencia však rozhodne neslúžila ako miesto, kde si bohatí gayovia vyberajú náhradné matky ako z akciového letáka. Naopak, jej cieľom bolo informovať o legálnych možnostiach založiť si rodinu.

Článok Hlavných správ tvrdí, že celý postup nie je v súlade so zákonmi, respektíve „otvorene obchádza európske zákony“. Faktom však je, že aj priamo v Belgicku je vynosenie dieťaťa náhradnou matkou legálne. Rovnako ako v Dánsku, vo Veľkej Británii či v katolíckom Írsku. Povolené je však len vtedy, ak nejde o komerčné vynosenie. Biologickej matke sú v takýchto prípadoch preplatené len povinné výdavky spojené s tehotenstvom. Komerčné tehotenstvo je povolené v niektorých štátoch USA, ako aj v Indii, na Ukrajine a v Rusku.

Samozrejme, sú aj štáty, v ktorých je to zakázané. Patria medzi ne Francúzsko, Nemecko, Taliansko či Španielsko, preto obyvatelia týchto krajín cestujú tam, kde je vynosenie dieťaťa za odmenu legálne. Najobľúbenejšími cieľmi sú práve Rusko, India, Thajsko a USA.