Hoax: Pozor na pomaranče s červenými škvrnami

Cestujete na dovolenku do Chorvátska? Ak áno, dávajte si pozor, pretože chorvátski colníci prišli so šokujúcou správou. Zadržali pomaranče, ktoré obsahovali vírus HIV. Tento hoax sa po roku opäť vracia.

V posledných dňoch na Facebooku ožila správa, že chorvátski colníci objavili veľké množstvo pomarančov, do ktorých niekto vstrekol krv s obsahom vírusu HIV. Kontaminované pomaranče majú pochádzať z Líbye

Nič také sa v skutočnosti nestalo a ľudia v Chorvátsku sa závažnej choroby v ovocí nemusia báť. Ide o hoax, ktorý sa v anglickej verzii objavil už v roku 2015. Jeho česká verzia, ktorá sa šíri aj na Slovensku, sa prvýkrát šírila minulý rok. Obrázky pomarančov s červenými fľakmi a textom „POMENANČE Z LIBIE JSOU POSTŘÍKANÉ HIV KRVÍ, celní služba v chorvatsku to zjistila !!!!!posílejte dál hlavně kdo má malé děti!!!!!!!!!!!!!!!!“ odvtedy zdieľalo vyše šestnásť tisíc ľudí.

Z fotografie sa nedá určiť, či sú škvrny na pomarančoch naozaj od krvi a už vôbec sa nedá usudzovať, že krv obsahuje vírus HIV.

No aj keby išlo o krv s prítomnosťou vírusu, je vysoko nepravdepodobné, že by mohlo dôjsť k nakazeniu. Podľa odborníkov vírus HIV hynie pri zaschnutí alebo zriedení krvi, a mimo ľudského tela dlho neprežije. Šťava z pomaranča by nakazenú krv rozriedila a vírus by zahynul.

Aj tento hoax sa podobne ako iné objavuje v rôznych podobách. Internetom už kolovali správy o nakazených banánoch alebo kečupe.

Podobné správy majú za cieľ vyvolať u ľudí strach a paniku, preto je najlepšie presvedčiť sa pred zdieľaním o ich pravosti. Ak by by bola správa o nakazených pomarančoch pravdivá, určite by sa objavila v spravodajstve serióznych médií.

ŽIADNE KOMENTÁRE