Hoaxy môžu zabíjať ako smrteľné vírusy, tvrdí najnovšia štúdia

Hoaxy môžu zabíjať ako smrteľné vírusy, tvrdí najnovšia štúdia

Po vypuknutí koronavírusu sa internetom začalo šíriť množstvo dezinformácií. Najnovšia štúdia britskej University of East Anglia poukazuje na to, že fake news môžu reálne zabíjať.

Vo svojom najnovšom výskume sa skupina vedcov zaoberala vplyvom dezinformácií na šírenie vírusov vo svete. Na príklade chrípky, varioly a norovírusu simulovali hypotetickú epidémiu vo svete a skúmali vplyv dezinformácií na šírenie nákazy.

Ich model skúmal reálne správanie ľudí, inkubačnú dobu vírusov, rýchlosť šírenia a dobu liečenia v kombinácii s rýchlosťou a frekvenciou príspevkov na sociálnych sieťach. To všetko  v reálnom čase. Výsledky štúdie sa dajú aplikovať aj na súčasnú epidémiu koronavírusu COVID-19.

Ďalšími premennými bolo aj to, ako ľudia interagujú v tzv. “informačných bublinách” sociálnych sietí, či to, ako je nízka dôvera vo vládne autority spojená s tendenciou šírenia konšpiračných teórií.

Stará pravda potvrdená – zlo sa šíri rýchlejšie ako dobro

Vedci zistili, že medzi užívateľmi je oveľa vyššia pravdepodobnosť zdieľania zlých odporúčaní, než informácií z overených zdrojov. Výskum zistil, že ak sa zníži množstvo šírených a videných hoaxov o desať percent, tak sa zároveň výrazne spomalí šírenie vírusu. 

Obmedzenie dosahu dezinformácii o dvadsať percent populácie má rovnako pozitívny dopad. V praxi to teda znamená, že čím menej dezinformácií bude cirkulovať na internete, tým viac ľudských životov sa podarí zachrániť.

“Dezinformácie spôsobujú to, že sa zlé rady šíria veľmi rýchlo – a to mení ľudské správanie na tendencie k väčšiemu riskovaniu,” konštatoval pre agentúru Reuters vedúci výskumu Paul Hunter.

Ako príklad uvádzajú antivaxerské hnutia na celom svete. Tie prispeli k zvýšenému výskytu osýpok vo svete – či už v USA alebo aj na ostrove Samoa, kde bola vyhlásená mimoriadna situácia a zomrelo na ňu niekoľko desiatok detí. Ďalším dôsledkom bolo napríklad aj neodborné a nebezpečné pochovávanie mŕtvych v Afrike, ktorí podľahli Ebole. Aj za to mohli dezinformácie.

Dve stratégie odporu

Štúdia testovala dve hlavné stratégie v boji proti fake news. Zníženie množstva dezinformácií na sociálnych sieťach a edukáciu populácie k ich rozoznávaniu – tzv. imunizáciu voči výmyslom. 

Obe boli úspešné. Vedci však upozorňujú, že výsledky nemusia stopercentne reflektovať realitu. K tomu by bolo nutné viesť výskum v skutočnom prípade epidémie.

O víruse si vymýšľa už aj Rusko

Konšpiračné teórie o pôvode koronavírusu stále neustávajú (o niektorých sme už písali tu a tu). Rusko sa už niekoľkokrát vyjadrilo, že súčasná epidémia pochádza z amerických laboratórií. Často je teda koronavírus označovaný za biologickú zbraň z USA, alebo dokonca spôsob, akým sa majú farmaceutické spoločnosti obohatiť.

Nie je to však prvýkrát, čo Rusko obviňuje USA z výroby biologických zbraní. Už v minulosti sa objavila dezinformácia o tom, že vírus HIV bol taktiež vyvinutý v amerických laboratóriách. 

Fake news týkajúce sa zdravotníctva ale naberajú naďalej na popularite, a v boji proti nim pomáhajú aj sociálne siete – ako napríklad Facebook, o čom si môžete prečítať tu.