Hoaxy o moslimoch stále lákajú, toto sú tri najnovšie

Hoaxy o moslimoch stále lákajú, toto sú tri najnovšie

Európa zažíva migračnú krízu a teroristické útoky. Ich dôsledkom je aj šírenie falošných informácii a nenávisti voči moslimom. Často ide o nezmyselné správy. Takou je aj údajná pokuta za jedenie slaniny pred moslimskými ženami.

Na internete a v rôznych propagandistických médiách sa hoaxy o moslimoch šíria pomerne často. Za uplynulé dni sa ich stihlo nahromadiť niekoľko. Niektoré z nich sú hneď na prvý pohľad ťažko uveriteľné.

Švéd pokutovaný za slaninu

Český dezinformačný web Freedom for Europe v utorok informoval o pokute, ktorú vraj súd udelil 35-ročnému Švédovi. Údajne za to, že pred skupinkou moslimských žien jedol slaninu, ktorej konzumácia sa nezlučuje s ich náboženstvom. O tejto udalosti informovali aj iné dezinformačné médiá ako napríklad Infowars alebo Sputnik, keď bol ešte muž stíhaný a hrozil mu trest odňatia slobody.

Podľa kamerového záznamu zo štokholmského predmestia Märsta z roku 2015 Švéd prišiel za skupinkou žien, ktoré na sebe mali hidžáb, mával im pred tvárou s kusom slaniny a nabádal ich, aby ho zjedli. Keď si chceli presadnúť a muža sa zbaviť, prenasledoval a obťažoval ich ďalej. Okrem iného im tvrdil, že „nenávidí moslimov“.

Okresný súd udelil mužovi pokutu 9000 švédskych korún. Okrem toho, musel každej žene zaplatiť odškodné vo výške 5000 švédskych korún. Trest však nedostal za jedenie slaniny, ale za urážanie etnika a vierovyznania.

Moslim odmietol pomoc kresťanským obetiam hurikánu Harvey

Minulý týždeň sa vydal imám Ibrahim Hindy na púšť do Mekky, pretože si myslel, že to bude jeden z jeho najkrajších zážitkov. Netušil však, že kým bude preč, stane sa tvárou príbehu, ktorý sa rozšíri po sociálnych sieťach nielen v USA.

„Zobudil som sa a v tom mi začal neustále zvoniť telefón“, povedal Hindy pre CBS News. Zistil, že niekto použil jeho fotku vo falošnej správe o tom, že odmietol prijať stovky kresťanov do mešity v meste Houston v Texase počas hurikánu Harvey. Správa s názvom Obete hurikánu sa búria a zaberajú mešitu v Texase, ktorá odmietla pomôcť kresťanom, sa rýchlo rozšírila po sociálnych sieťach. Zverejnila ju stránka TheLastLineOfDefense, ktorá však upozorňuje, že ide o satirickú fikciu. Napriek tomu stotisíce ľudí začali správu šíriť ako screenshot tak, aby nebolo vidieť, z akého webu pochádza. Hoax sa rýchlo rozšíril z USA do Kanady, Veľkej Británie a Nemecka.

Ibrahim Hindy dodal, že v Texase nikdy nebol a o žiadnej mešite v meste Houston ani nikdy nepočul. Vyhlásil, že sa chystá angažovať v boji proti falošným správam.

Imám mal v Nemecku žiť s dvanástimi neplnoletými manželkami

Facebooková stránka Miloš Zeman – prezident ČR, šíri vymyslený príbeh z Düsseldorfu v Nemecku. Údajne tam objavili byt, v ktorom žil moslim so svojimi dvanástimi manželkami. Dokonca sa v príbehu tvrdí, že polícia na tom nevidí nič nezákonné.

Policajti vraj našli vo vile 51-ročného muža dvanásť neplnoletých dievčat vo veku od šesť do 18 rokov. Počas vyšetrovania sa zistilo, že muž si dievčatá vydražil na trhu v Sýrii, čo mali dokazovať kúpne zmluvy. Dievčatá vraj získal s dobrým úmyslom oženiť sa s nimi, čo podľa islamského práva aj urobil. Polícia teda nenašla dôvod na odobratie dievčat, pretože manželstvá uzatvorené v cudzine sú legálne, tvrdí táto falošná správa.

Ide o hoax, ktorý pochádza z nemeckých sociálnych sietí. Keď sa server Mimikama.at pokúšal vypátrať v Düsseldorfe o tomto prípade niečo viac, k ničomu sa nedostal, pretože ani nemal ako. Príbeh sa totiž odohral v Pensylvánii v USA a nijako nesúvisel s islamom. Už 18. júna 2016 o ňom písal denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Odtiaľ správu pravdepodobne prevzali a upravili tak, aby bola z prostredia moslimov žijúcich v Nemecku.

V Pensylvánii naozaj našli 12 dievčat vo veku od šiestich mesiacov do 18 rokov. Polícia ich však objavila vďaka upozorneniu susedov, ktorí mali podozrenie, že sú zanedbávané. Muža, ktorý za to bol zodpovedný, zatkli a obvinili zo sexuálneho zneužívania neplnoletých.

Polícia sa snažila zistiť, odkiaľ dievčatá pochádzajú a pravdepodobne boli všetky z jednej komunity v Pensylvánii. Príbeh však nemá nič spoločné s Nemeckom a islamom.