Hoaxy zhoršujú pandémiu v Brazílii. Parlament chystá zamknuť internet

Hoaxy zhoršujú pandémiu v Brazílii. Parlament chystá zamknuť internet

V prípade korony je Brazília druhou najpostihnutejšou krajinou na svete. Šírenie dezinformácii v čase pandémie stav ešte viac zhoršuje. Situácia je taká zlá, že dokonca Facebook vypol účty napojené na prezidenta Brazílie, ktorý patrí k najväčším popieračom pandémie.

Brazília sa rýchlym tempom blíži k dvom miliónom nakazených. V krajine už oficiálne zomrelo na nový typ koronavírusu takmer 72 tisíc ľudí. Ide o druhú najpostihnutejšiu krajinu hneď po USA.

Podľa prieskumu agentúry Avaaz bolo 90% Brazílčanov vystavených dezinformáciám ohľadne koronavírusu. Až sedem z desiatich ľudí informácii aj uverili. Nepravdivé správy sa najčastejšie šíria cez aplikáciu WhatsApp.

Medzi najčastejšie tvrdenia patrí, že samotný koronavírus je hoax a že pred ním nie je potrebné sa chrániť. Rýchlosťou svetla sa tiež šírila správa, že úrady pochovávajú prázdne truhly, len aby vystrašili obyvateľov. Samozrejme, všetko sú výmysly. V skutočnosti naopak úrady nestíhajú pochovávať veľké množstvo mŕtvych.

Dezinformácie sú v Brazílii nebezpečné najmä kvôli polarizovanej spoločnosti, ktorá je rozdelená podobne ako USA na dva úplne odlišné tábory.

Vždy, keď je odprezentovaná nová informácia ohľadne koronavírusu, objavia sa stovky iných, ktoré ju poprú. Brazília sa tak ocitla vo vojne naratívov, kde nikto nevie, čomu vlastne veriť.

Prezident – prvý medzi klamármi

Zavádzajúcimi a klamlivými vyhláseniami sú známi aj politickí predstavitelia. Za najvýznamnejšieho šíriteľa klamstiev a poloprávd je považovaný samotný prezident Jair Bolsonaro. Ten dlhodobo popiera závažnosť pandémie a jej dopadov a jeho vyhlásenia sú v úplnom protiklade so Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Najnovšie dokonca Facebook odstránil niekoľko desiatok dezinformačných účtov, ktoré boli napojené na úrady spadajúce pod Bolsonara a jeho synov. Účty útočili na politických oponentov prezidenta či novinárov a šírili nepravdivé informácie o koronavíruse.

Situácia v Brazílii je vážna a vymyká sa spod kontroly, o čom svedčí aj najnovšia snaha parlamentu. Ten pripravil zákon, ktorý by mal zastaviť šírenie dezinformácií ohľadne nového typu koronavírusu.

V Brazílii chystajú čínsky sen

V prípade prijatia nového zákona by museli sociálne siete zakázať falošné účty, zbierať metadáta súkromných správ a zabezpečiť, aby sa nešírili žiadne nepravdivé informácie. Za neuposlúchnutie by hrozili vysoké pokuty.

Zákon však vyvoláva veľké kontroverzie. Proti nemu sa vyjadrila napríklad organizácia Freedom House, nezávislá mimovládna organizácia obhajujúca demokraciu, politické slobody a ľudské práva. Podľa nej, nový zákon by ohrozoval slobodu slova a súkromia na online pôde.

V prípade, že bude legislatíva schválená, internet sa stane reštriktívnym. Všetky online aktivity budú kontrolované cez občiansky preukaz alebo telefónne číslo, čím budú diskriminované milióny obyvateľov, ktorí ani jeden z údajov nemajú a nemali by prístup na internet. Nový zákon by navyše umožňoval neustále monitorovanie súkromných správ, čo je v priamom rozpore s ľudskými právami.

V neprehľadnej situácii sa aspoň nezávislé organizácie snažia bojovať proti dôsledkom dezinformácií. Platformy overujúce fakty vytvorili špecifické sekcie venujúce sa iba koronavírusu. Agentúra Lupa zadarmo distribuuje newsletter s informáciami o koronavíruse zdravotníckym zariadeniam a profesionálom po celej krajine. Do boja sa zapojili aj rôzne noviny a médiá, ktoré sa snažia ľudí nezávisle informovať.