Joe Biden prinesie peklo, tvrdia klamári

Joe Biden prinesie peklo, tvrdia klamári

Niekoľko dní pred inauguráciou prezidenta Joe Bidena začal Aeronet šíriť staré známe konšpirácie o Deep State v USA. V spolupráci s Twitterom sa má podľa nich zaviesť tvrdá cenzúra voči sympatizantom Donalda Trumpa. Biden tiež údajne prisľúbil legalizáciu jedenástich miliónov migrantov s cieľom ovplyvniť výsledky budúcich volieb v prospech demokratov.

Za Donaldom Trumpom sa ešte ani len nestihli zavrieť brány Bieleho domu, no Aeronet už prichádza s katastrofickou víziou americkej budúcnosti. Pár dní pred inauguráciou súčasného prezidenta Bidena uverejnil článok, v ktorom predstavuje celú plejádu staro-nových hoaxov.

Žiadne čistky ani cenzúra sa nechystá

V prvom rade Aeronet poukazuje na video, ktoré malo uniknúť za pomoci whistleblowera pracujúceho pre Twitter. V ňom sa zakladateľ Twitteru, Jack Dorsey, prihovára svojim zamestnancom prostredníctvom videokonferencie a hodnotí, že zablokovanie Trumpovho účtu nie je ojedinelou záležitosťou. Konštatuje, že kroky Twitteru budú ďaleko rozsiahlejšie a zasiahnu viacerých jedincov. Podľa Aeronetu tak ide o dôkaz, že Twitter chystá rozsiahlu cenzúru proti pravicovým osobnostiam a Dorseyho osočuje z ľavicového fundamentalizmu.

Zmieňované video zverejnil aj konzervatívny kanál Fox News, s odkazom na krajne pravicovú neziskovú organizáciu Project Veritas. Tá má na rováši okrem šírenia dezinformácií aj zmanipulované videá s cieľom očierniť ľavicové hnutia, či politikov.

Samotné video však nepoukazuje na nič prevratné. Twitter už niekoľko mesiacov usiluje o zmenu s cieľom zamedziť šíreniu dezinformácií. Pod tlakom verejnosti tak neustále inovuje stratégie i postupy proti hoaxerom.

Sám Jack Dorsey sa niekoľkokrát vyjadril, že rozhodnutie zablokovať účet Donalda Trumpa nebolo tým najideálnejším. Aj napriek tomu, že bolo v daný moment správne, z dlhodobého hľadiska nie je situácia udržateľná a primárny účel slobodnej komunikácie na internete by tak stratil význam. Taktiež prisľúbil, že sa do budúcna Twitter zameria práve na to, aby jeho služby neprispievali k šíreniu nenávisti v reálnom živote.

Na vlastnej koži si to vyskúšala aj republikánka Marjorie Taylor Green. Za ohováranie a útoky na kolegov z volebnej komisie v Georgii, šírenie QAnon konšpirácií a volebných hoaxov si taktiež vyslúžila blokáciu svojho účtu na Twitteri po dobu 12 hodín.

Po zablokovaní sociálnej siete Parler, obľúbenej u pravicových extrémistov, sa tak značná časť Deep State konšpirácií presunula na TikTok, Signal a Telegram. Jedna z najpopulárnejších sa týka legalizácie pobytu 11 miliónov migrantov.

Prísľub vojny, ilegálni migranti a manipulácia volieb

V prvom rade mal Biden uzavrieť s armádou tajnú dohodu. Výmenou za prísľub rozpútania vojny tak mal získať podporu Pentagonu.

Žiadna tajná dohoda sa však nekonala. Dáta už niekoľko mesiacov poukazujú na klesajúcu popularitu Donalda Trumpa v armádnych radoch. Predpokladá sa však, že Bidenova zahraničná politika bude od tej Trumpovej značne odlišná. Kým Trump sťahoval americké vojská z Afganistanu a Iraku, Biden sa od sveta nechce separovať, ale ponúknuť asistenciu problémovým regiónom. Biden sa vrátil k Parížskej klimatickej dohode a zároveň obnovili členstvo USA vo Svetovej zdravotníckej organizácii.

Biden plánuje hneď niekoľko zmien aj v domácej politike. Počas svojho prvého dňa v Oválnej pracovni doručil Kongresu nový návrh imigračného zákona, ktorý by umožnil približne 11 miliónom ilegálov uchádzať sa o občianstvo skôr ako tomu bolo doteraz.

Udelenie občianstva však nie je automatické – prvých päť rokov by museli značne prispievať ku kultivácii spoločnosti – napríklad riadne platiť dane a odvody. Po piatich rokoch a splnených podmienkach by sa tak mohli počas nasledujúcich troch rokov uchádzať o občianstvo.

V prípade ilegálov, ktorí do USA pricestovali ešte ako deti pod štatútom DACA programu, bude možné zažiadať o občianstvo bezodkladne. Aj tam je nutné splniť niekoľko podmienok a proces udelenia občianstva trvá aj tri roky.

Schválenie zákona však nebude jednoduché a s najväčšou pravdepodobnosťou narazí na odpor v Senáte. Rôznymi technikami obštrukcie tak možno schvaľovanie zákona oddialiť. 

Napríklad na ukončenie tradičnej techniky filibusteru je potrebných aspoň 60 hlasov, demokratov je však v senáte iba 50. Žiadna priama legalizácia 11 miliónov migrantov, ako tvrdí Aeronet, sa však nekoná.

Manipulácia s volebnými okrskami taktiež nie je na programe dňa. Je síce pravda, že sa raz za desať rokov koná prepočet obyvateľstva, na základe ktorého sa potom upravujú volebné okrsky. Posledný prepočet obyvateľstva sa udial v roku 2020 a na jeho základe sa budú upravovať volebné okrsky v roku 2021. Aj keby Biden veľmi chcel, 11 miliónov migrantov by do plánu na nadchádzajúcich 10 rokov už nevtesnal.

V neposlednom rade je dôležité pripomenúť, že v prezidentských voľbách hlasovali hispánci najmä pre republikána Donalda Trumpa, preto legalizácia latinsko-amerických migrantov nemusí demokratom v konečnom dôsledku vôbec pomôcť.