Júnový súboj Tomio Okamura vs. pravda. Okamura prehral rozdielom triedy.

Júnový súboj Tomio Okamura vs. pravda. Okamura prehral rozdielom triedy.

Český politik Tomio Okamura má zlý mesiac. Taký zlý, že aj konšpiračný web Aeronet sa voči nemu vymedzuje. Na Facebooku získal vôbec ako prvý politik pečiatku dezinformátora.

Poslanec a predseda hnutia SPD Tomio Okamura patrí v Česku dlhodobo k politikom, ktorí pravidelne šíria dezinformácie a v princípe na tom stavia svoju kariéru. O niektorých jeho dezinfo počinoch sme písali aj tutu alebo tu.

Okamura stavia svoju politickú kariéru na populistickej a najmä antiEÚ rétorike, migrácii, útočí na mainstreamové médiá, či mimovládne organizácie. Zároveň obhajuje Putinov režim, jeho politiku a je hlasným kritikom protiruských sankcií. Klasik by povedal, že keby bol platený Kremľom, nesprával by sa inak. 

Už aj vlastným ide na nervy

K Okamurovým spojencom v šírení dezinformácií patril donedávna aj český dezinformačný web Aeronet, ktorý je plný nezmyslov a hoaxov. Niektorí členovia Okamurovej strany SPD ako napríklad predseda parlamentného výboru pre bezpečnosť Radek Koten tento server využívali ako zdroj informácií. 

Vzťahy medzi Aeronetom a SPD však za posledný rok a pol dosť citeľne ochladli. Konflikt môže mať spojitosť s odchodom poslanca Ľubomíra Volného z hnutia. 

Po rozhovore Volného pre Aeronet a nasledujúcej sérii kritických článkov k SPD sa hnutie s Aeronetom rozkmotrilo.

A konflikty pokračujú dodnes. V polovici júna Okamura na svojej facebookovej stránke označil Aeronet za „protivlastenecký server“. 

Okamura obvinil Aeronet zo šírenia lží o SPD. Aeronet totiž obvinil SPD z hlasovania za Komisiu pre hybridné hrozby, kam spadá aj konšpiračný web. 

Následne Okamura prišiel s vlastnými prejavmi hybridných hrozieb, medzi ktoré podľa SPD patria aj „neziskovky Goergea Sorosa“ a „dezinformácie slniečkárskych médií“.

Zdroj: FB Tomio Okamura – SPD

Konšpirátor kričí chyťte konšpirátora

Nezhody medzi bývalými spojencami pokračujú aj v júli. Hneď v prvý júlový deň Okamura odkazuje Aeronetu, že je „dezinformačný web“. 

Zároveň sa Okamura vymedzuje voči tvrdeniam Aeronetu, že v parlamente založil skupinu ČR – Afganistan. Podľa neho je realita iná. Hneď v ďalšej vete však píše, že sám inicioval vznik takejto skupiny (!!!).  Okamura tvrdí, že skupina je potrebná, aby riešila repatriáciu Afgáncov späť domov, či zvyšujúci dovoz drog z tejto krajiny.

Zdroj: FB Tomio Okamura – SPD

Cisár Okamura – prvý medzi dezinformátormi 

Okamura si nedávno pripísal aj jedno neslávne prvenstvo. Podľa Infosecurity.sk sa stal prvým českým politikom, ktorému Facebook označil príspevok za nepravdivý. Facebook pritom na rozdiel od Twitteru neoznačuje pôvodné príspevky politikov aj keď sú nepravdivé. 

Príspevok, ktorý Okamura zdieľal na Instagrame však nebol jeho vlastný. Už pred tým sa totiž objavil na webe Ne.cz. Príspevok o EÚ kontroloval ako factchecker český portál demagog.cz.  

Okamura pritom patrí v Česku k najvplyvnejším dezinformátorom. Za posledný rok sa s 3,86 milióna interakcií približoval výtlaku veľkého spravodajského portálu iDnes.cz.

Okamurov výmysel o ČT

Aby toho nebolo málo, tak zlý mesiac zaklincoval Okamura strelou do nohy. V snahe dokázať, že Česká televízia neinformuje o kriminalite migrantov vytiahol Okamura zábery z Nemecka, ku ktorým napísal „Tohle Vám v ČT asi neukážou. Podívejte se, jak imigranti rabují v Německu. Stop migraci, stop násilí!“

Problémom je, že tie isté zábery použila vo svojej reportáži ČT iba deň pred tým, ako sa Okamura pohoršoval nad tým, že ČT o rabovaní migrantov mlčí.

Zdroj: FB Diagnóza Tomio Okamura

SPD a večný nepriateľ Soros

V Okamurovej strane SPD majú nadovšetko radi amerického finančníka Georga Sorosa (89), ktorý podľa nich je zodpovedný skoro za všetko zlo na svete. Bunka SPD vo Vyššom Brode nedávno šírila údajný Sorosov výrok „Zničenie bielych západných kultúr migráciou je moja posledná pomsta na ľudstve, než vyhasne moje svetlo.“

Ako však upozorňuje factchecková stránka manipulatori.cz, neexistuje žiaden dôkaz, že by takýto výrok Soros niekedy povedal.

Výrok pochádza z krajne pravicového blogu True News World. V článku, z ktorého SPD vychádza sa taktiež píše, že Soros slúžil v jednotkách SS. 

Ako je všeobecne známe, tak nacistické špeciálne jednotky do svojich radov prednostne prijímali desaťročných židovských chlapcov.

Samozrejme, je to hlúposť. Soros sa narodil v roku 1930 a v okupovanej Budapešti prežil iba vďaka tomu, že sa vydával za kresťanského krstného syna ministra pôdohospodárstva, ktorý mimochodom doma schovával svoju židovskú manželku.