Južná Kórea využila dezerciu vojaka na ovplyvňovanie Severokórejčanov

Južná Kórea využila dezerciu vojaka na ovplyvňovanie Severokórejčanov

Aj Južná Kórea využíva informačnú vojnu na boj proti svojmu severnému susedovi. Reproduktory na spoločnej hranici vysielajú správy či hudbu s cieľom podkopať severokórejský režim. Južná Kórea nimi najnovšie informuje o vojakovi, ktorý utiekol zo severu a vysiela správy o tom, ako sa mu darí.

Severokórejskému vojakovi sa nedávno podarilo prekročiť prísne stráženú hranicu s Južnou Kóreou a utiecť z krajiny. Pri úteku ho zasiahlo päť výstrelov. Má za sebou dve operácie, ale mal by sa úplne zotaviť. Informácie o zbehovi teraz využíva Južná Kórea, aby pomocou obrovských reproduktorov ovplyvňovala vojakov na druhej strane.

V tomto prípade však nejde o negatívnu propagandu, ktorá využíva lži na ovplyvnenie verejnej mienky u nepriateľa. Juhokórejské reproduktory na reálnom základe informujú bývalých kolegov dezertéra o jeho úteku či o tom, že sa úspešne uzdravuje. Vďaka tomu sa Severokórejčania môžu dozvedieť, čo sa skutočne stalo.

Vysielanie počuť aj v severokórejských obciach vzdialených 10 až 24 kilometrov od hranice. Informuje aj o zlom zdravotnom stave dezertéra, ktorý mal po úteku telo plné parazitov. Cieľom takýchto správ je presvedčiť Severokórejčanov, že režim nedokáže nakŕmiť vlastných ľudí a zabezpečiť im adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

Juhokórejské reproduktory v demilitarizovanej zóne slúžia ako súčasť psychologickej vojny proti severnému susedovi a ich hlavnou úlohou je demoralizovať tamojších vojakov či presvedčiť ich k dezercii. „Správy o elitnom vojakovi, ako bol strážca v Spoločnej bezpečnostnej zóne (jediná časť kórejskej demilitarizovanej zóny, kde stoja vojaci oboch krajín tvárou v tvár, pozn. red.), ktorý unikal v spŕške guliek, budú mať psychologický vplyv na severokórejskú pohraničnú stráž,“ uviedol hovorca juhokórejskej armády.

Podľa agentúry Reuters utečie do Južnej Kórey ročne viac než tisíc Severokórejčanov, ale zvyčajne sa do nej dostanú cez Čínu. Útek cez južnú hranicu je nezvyčajný.

Tento incident nebol prvým, pri ktorom Soul využil reproduktory. Jeho propagandistický program ich využíva pravidelne už od vojny v 50. rokoch minulého storočia, ale v poslednom čase je vysielanie rafinovanejšie. Zahŕňa správy o počasí, novinky z oboch znepriatelených krajín aj zahraničia a diskusie o živote v Severnej Kórei či demokracii a kapitalizme na juhu polostrova. Z reproduktorov hrá tiež K-pop, čo je obľúbený juhokórejský hudobný štýl.

Systém sa nevyužíval v rokoch 2004 – 2015. Jeho opätovné spustenie zapríčinilo zranenie dvoch juhokórejských vojakov a naplno ho spustili v januári 2016 po štvrtej severokórejskej jadrovej skúške. Vysielanie trvá denne dve až šesť hodín v nepravidelnom čase počas dňa aj noci.

Aj Pchjongjang využíva reproduktory na šírenie svojej propagandy. Jeho vysielanie je však pravdepodobne pre horšiu kvalitu reproduktorov horšie počuť.

Podobnú taktiku využili aj Spojené štáty v roku 1989, keď sa pokúšali o zosadenie panamského diktátora Manuela Noriegu. Na želanie vojakov hrali napríklad pieseň Never Gonna Give You Up od Ricka Astleyho.