Kočnerovci šíria hoaxy o zranení policajného exprezidenta vo väzbe

Kočnerovci šíria hoaxy o zranení policajného exprezidenta vo väzbe

Aktuálne väzobne trestne stíhaný policajný exprezident Milan Lučanský v prešovskej väznici utrpel úraz, ktorý si vyžiadal hospitalizáciu. Napriek tomu, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá ma na starosti väznice, vylúčila cudzie zavinenie, aj tak sa slovenským internetom šírili „zaručené správy“ ako Lučanského buď zbili prívrženci súčasnej vlády Igora Matoviča, alebo naopak kamaráti strany Smer a spol, alebo dokonca, že sa Lučanský pokúsil o samovraždu.

Lučanský po štyroch dňoch v prešovskej väznici vo štvrtok 10. decembra utrpel úraz a vzhľadom na zranenia ho previezli najprv do nemocnice v Ružomberku, kde ho operovali a následne do väzenskej nemocnice v Trenčíne, kde sa má zotavovať.

Bývalý šéf polície pôvodne nedal povolenie na informovanie verejnosti o svojom zdravotnom stave. No aj jeho obhajca Matúš Beresecký potvrdil, že išlo o nešťastnú náhodu v cele, kde sa Lučanský snažil cvičiť a udrel si hlavu o posteľ a poranil si oko.  

Scenáre z prešovskej väznice

Prvé mylné informácie priniesol týždenník .týždeň, podľa ktorého sa mal Lučanský zraniť pri potýčke vo väzení, neskôr túto informáciu stiahli a uviedli, že mu pri cvičení praskla cievka v oku.

Verzii s bitkou sa venovala aj novinárka Jana Teleki na konšpiračnom portáli Eurorespekt.sk. Samozrejme, odvoláva sa aj na informácie z nemenovaného zdroja, ktoré žiadne iné médium ani verejný činiteľ nemá.

Podľa týchto informácií Lučanský pri incidente s príslušníkmi ZVJS utrpel vážne zranenia, ako napríklad viacnásobnú zlomeninu nadočnicového oblúka, krvácanie do mozgu a vyskočenie oka mimo očnej jamky. Tieto zranenia si vyžiadali údajne jedenásťhodinovú operáciu. Nasledujúci deň ho vraj museli niekoľkokrát resuscitovať.

Ani jedno nie je pravda. Žiadne takto závažné zranenia Lučanský neutrpel a operácia podľa informácií Antipropaganda.sk z vládnych zdrojov trvala 90 minút.

V ďalšom článku Teleki opäť vychádza z údajných zdrojov z Vojenskej nemocnice v Ružomberku, podľa ktorých si Lučanský vážne zranenia nemohol v žiadnom prípade spôsobiť sám. ZVJS sa pritom vyjadrilo, že bol v cele umiestnený sám a žiadne napadnutie neeviduje.

Najnovší článok z 13. decembra dokonca Teleki postavila na komentári, ktorý sa objavil pod jej statusom na Facebooku. 

Používateľ Alladar S. tvrdí že: „Ja som videl fotky Lučanského. Na tele mal viac ako 40 pohmoždenín a podliatin. Navyše zranenia hlavy, aké mal, si človek nevie privodiť sám ani len omylom. Jedenásť hodinová operácia mu zachránila život, ale len dočasne, nakoľko nemocnica v Trenčíne nie je ani z ďaleka vybavená na prijem pacienta v takomto stave…“

Články o Lučanskom patria na tomto portáli momentálne medzi najčítanejšie. Niektoré informácie z jej článkov a facebookých statusov následne prevzal aj konšpiračný magazín Zem a Vek.

Kamarátstva so známymi konšpirátormi

Kedysi rešpektovaná novinárka Jana Teleki je známa hlavne kvôli tomu, že v roku 1999 poukázala na tunelovanie majetku mesta Považská Bystrica prostredníctvom satirickej básne. Následne ju dvakrát trestne stíhali za ten istý prečin útoku na verejného činiteľa a ohovárania. Súd ju sprostil viny až po nekonečných 16 rokoch. O svojom príbehu napísala aj knihu. 

Súboj so súdnou mocou ju však pravdepodobne poznačil a už novinárkou nie je. Namiesto hľadania pravdy si ju totiž najčastejšie vymýšľa. V súčasnosti totiž pôsobí ako blogerka a šéfredaktorka konšpiračného portálu Eurorešpekt. Je pomerne obúbenou hostkou aj na konšpiračnom portáli Infovojna.sk, kde si často vymýsľa, alebo podáva nepravdivé informácie ako zaručenú pravdu. 

Napríklad ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO) a najmä jej manžela obvinila z vynášania informácii z vojenského spravodajstva a zároveň tvrdila, že pán Milan je asistentom europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS). Na to moderátor Infovojny Adrian Repčok zaregaoval: „Úúúú, no nech sa páči. To je náhoda….“

Problém je, že Ďuriš-Nicholsonovej asistentom je Pavol Milan ale manžel ministerky kultúry je bývalý novinár Lukáš Milan, ktorý nikdy vo vojenskom spravodajstve nepracoval.

Okrem konšpirácii Teleki zabezpečujú popularitu fotky s viacnásobne trestne stíhaným youtuberom Martinom Daňom, ktorý slúžil Mariánovi Kočnerovi. Teleki pridáva na sláve fotenie s obhajcom Mariána Kočnera Marekom Parom či zdieľanie vyjadrení Štefana Harabina ale aj Ľuboša Blahu. 

Práve Blaha sa opäť nepravdivo vyjadril, že média namiesto potýčky vo väzení budú písať o tom, že sa Lučanský pošmykol v sprche.

Aj Daňo sa na Facebooku viackrát vyjadril k Lučanského osobe. Najprv sa pýtal, či sa náhodou Lučanský nepobil so svojim predchodcom, bývalým policajným prezidentom Gašparom, ktorý je tiež väznený v Prešove, potom či si Lučanský neublížil sám a nakoniec mu ktosi potvrdil, že išlo o bitku.

Vysvetlenie konšpirátorov nepoteší

O vysvetlenie, čo sa vlastne Lučanskému vo väznici stalo žiadal ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú aj Robert Fico vo videu na svojom Facebooku.

Ministerka Kolíkova sa vo svojom statuse na Facebooku dňa 11. decembra vyjadrila, že: „Z informácií, ktoré mám, môžem vylúčiť akékoľvek cudzie zavinenie, či napadnutie. Vo veci som komunikovala aj s dozorovým prokurátorom, ktorý rovnako nemal v tejto súvislosti žiadne podozrenia. (…) To čo ale môžem povedať je, že nemám vedomosť, že by pán Lučanský utrpel iné zranenia, ako tie, ktoré sú skôr dôsledkom vlastnej neopatrnej činnosti a ktoré sú menej závažné, (…).“

Dňa 13. decembra na mimoriadnom brífingu ministerka Kolíková potvrdila, že zranenie Milana Lučanského vo väzbe súviselo s okom a nespôsobila mu ho cudzia osoba. Vylúčila, že by došlo k napadnutiu, krvácaniu do mozgu, viacnásobnej zlomenine nadočnicového oblúka, nemal oko mimo očnej jamky, nepodrobil sa 11 hodinovej operácii a neevidujú ani pokus o samovraždu.

Lučanský vraj uviedol, že si zranenie spôsobil tým, že neopatrne spadol na kovovú posteľ, no spočiatku to nepovažoval za vážne a následne ešte robil kliky. Zároveň Kolíková avizovala prešetrenie prípadu a takisto aj čerstvo vymenovaný generálny prokurátor Maroš Žilinka. 

Vyjadrenie zverejnil 13. decembra aj Lučanského obhajca Matúš Beresecký. Ako uviedol: „Vzhľadom na mediálne dezinformácie o zdravotnom stave môjho klienta s jeho písomným súhlasom podmieneným súhlasom rodiny, ktorý som dostal dnes, uvádzam, že k zraneniu nedošlo úmyselným a ani cudzím zavinením. 

Môj klient podstúpil operačný zákrok vo vojenskej nemocnici v Ružomberku. V súčasnosti je v pooperačnej liečbe vo väzenskej nemocnici Trenčíne. Jeho zdravotný stav je uspokojivý bez predpokladu dlhodobej liečby a trvalých následkov. Milan L. chce poďakovať všetkým zainteresovaným zdravotníkom, ako aj pracovníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) za korektný prístup,“ uviedol jeho obhajca v stanovisku.