Kollár okamžite vypátral páchateľov útoku v Halle, ale nesprávnych. Neskôr sa za unáhlené závery ospravedlňoval

V stredu 9. októbra na židovský sviatok Jom Kipur (Deň zmierenia) v nemeckom meste Halle pred tamojšou synagógou 27-ročný Stephan Balliet zabil dvoch ľudí a dvoch ďalších ťažko zranil.

Nemecký týždenník Spiegel tvrdí, že útočník bol pravicový extrémista a antisemita. Svoj útok si nahrával na kameru pripojenú na helme. Mladý útočník počas videa nadával na Židov a Arabov. Židia boli podľa neho zodpovední za nemecké problémy.

Útočník sa snažil dostať do synagógy, to sa mu však nepodarilo, hoci strieľal do dverí a hádzal na ne molotovove koktejly. Ak by sa do nej dostal, počet obetí by bol pravdepodobne vyšší, pretože v synagóge bolo asi 80 ľudí.

Nemecký extrémista zaútočil aj na bistro s kebabom, kde zabil jednu zo svojich obetí, druhú zabil pri židovskom cintoríne. Útočníkovi pri jeho útoku zlyhali zbrane, čo zrejme zachránilo životy ďalším ľuďom.

Polícia verejnosti odhalila identitu páchateľa až niekoľko hodín po útoku. Čas predtým zatiaľ využili niektorí používatelia sociálnych sietí na šírenie svojich verzií o útoku, v ktorých ako páchatelia figurovali migranti.

Jedným z nich bol aj predseda strany Sme Rodina Boris Kollár, ktorý si veľkú čas svojej kampane pred parlamentnými voľbami v roku 2016 vybudoval práve na šírení strachu a nenávisti k migrantom.

V deň útoku v Halle zverejnil na svojom facebookovom profile článok o útoku a dodal k tomu: „Nech si ich Merkelova vsetkych necha, ved hlasila vitajte a my to zvladneme! Prave nam to ukazuje ako to zvlada.“

Kollár svojimi slovami narážal na prijatie státisícov migrantov do Nemecka, čo v roku 2015 Merkelová oznamovala práve heslami ako „vitajte“ a „my to zvládneme“. Ešte pred oznámením skutočnej identity páchateľa útoku sa Kollár snažil navodiť dojem, že útok spáchali migranti.

Zdroj: FB Boris Kollár

Kollár sa neskôr za svoj nepresný status „svojským spôsobom“ ospravedlnil. Na jeho pôvodný nepravdivý status upozornil novinár Denníka N Miro Kern.

Zdroj: FB Boris Kollár

Kollár sa vo svojom ospravedlnení odvoláva na informácie z médií. Vyvstáva však podstatná otázka, aké médiá Boris Kollár číta? Seriózne spravodajstvo o identite páchateľov niekoľko hodín neinformovalo, pretože nebola známa.

ŽIADNE KOMENTÁRE