Konšpirácie o 5G sieťach sa z Británie rozšírili aj medzi Slovákmi

Konšpirácie o 5G sieťach sa z Británie rozšírili aj medzi Slovákmi

Najčastejšou dezinformáciou, s ktorou sa Briti podľa správy Britského úradu pre rozhlasové a televízne vysielanie (Ofcom) aktuálne stretávajú sú teórie spájajúce pôvod a príčiny ochorenia COVID-19 s 5G mobilnými sieťami.

Ofcom zverejňuje od začiatku britského korona „lockdownu“ pravidelný týždenný online monitoring hoaxov ohľadom koronavírusu.

Počas posledného týždňa sa až polovica ľudí stretla práve s hoaxom spájajúcou 5G siete s koronavírusom. Od prvého týždňa lockdownu ľudia počúvali mnohé dezinformácie, no výskyt väčšiny z nich odvtedy zaznamenal výrazný pokles. Naopak konšpirácia o 5G sieťach sa stala virálnou nielen v Británii, ale aj vo zvyšku sveta. 

V Británii napríklad vyšetruje polícia útok na telekomunikačné stĺpy s 5G technológiou, ktoré niekto podpálil. Nejednalo sa však o jediný incident a podobné útoky hlásia aj z iných miest.

Hoax o 5G sieti už aj na Slovensku

Táto dezinformácia sa však už stihla objaviť aj medzi slovenskými užívateľmi facebooku. Príspevok, ktorý informoval o montáži 5G siete na Slovensku, mal za krátku dobu viac ako 2600 zdieľaní. 

Žiadna 5G sieť sa ale na Slovensku zatiaľ nebuduje a momentálne len prebieha tender na prideľovanie frekvencií. „V súčasnosti neexistuje žiadne teoreticky mysliteľné ani vedecky dokázané prepojenie medzi šírením vírusov a rádiovými vlnami. Výnimkou nie je ani šírenie vírusu SARS-CoV-2 novými 5G sieťami,“ uviedla pre Denník N Jozefína Kaššová z úradu verejného zdravotníctva.

Inými slovami, šírenie koronavírusu pomocou radiových vĺn nie je ani len teoreticky možné, dokonca ani v tých najfantastickejších vedeckých snoch. Fyzika nepustí.

Dobrou správou však je, že tak v Británii, ako aj na Slovensku, sú najdôveryhodnejšími zdrojmi informácií o pandémii koronavírusu tradičné spravodajské médiá a oficiálne vládne komunikačné kanály. Konšpiratori a hoaxeri sa tejto téme väčšinou tejto téme vyhýbajú a návštevnosť ich kanálov počas koronakrízy nestúpa.