Kotlebovský web obhajuje Mazureka ničnehovoriacou anketou

Kotlebovský web obhajuje Mazureka ničnehovoriacou anketou

Minulý týždeň prokotlebovský web Magazin1.sk pripravil pre svojich čitateľov anketu, v ktorej sa ich pýtal na to, či súhlasia s protirómskymi vyjadreniami bývalého poslanca Mazureka, za ktoré ho odsúdil Najvyšší súd.

Web sa, samozrejme, nesnaží svojim čitateľom vysvetliť, že Mazurekove tvrdenia boli zavádzajúce a podľa Trestného zákona nimi spáchal trestný čin. Čitatelia sa nedozvedeli ani to, že žiaden Róm nedostane ubytovanie zadarmo, ako tvrdil Mazurek, ale najprv musí splniť určité podmienky, aby mu vôbec ubytovanie pridelili, pričom následne za neho platí nájom. Web nepísal ani to, že takzvané sociálne nájomné byty sa prideľujú aj nerómskym občanom.

 

(zdroj: magazin1.sk)

Výsledok ankety nie je prekvapivý. Veľká väčšina z nie veľmi veľkého množstva hlasujúcich s Mazurekovým výrokom súhlasila.

Čísel sa následne chytil ďalší druhý prokotlebovský web prehladsprav.sk, ktorý zverejnil správu Prieskum ukázal, že 91 percent ľudí súhlasí so slovami Mazureka. Tento text potom čitatelia bez zamyslenia zdieľali na sociálnych sieťach.

Prehľad správ síce uviedol zdroj, z ktorého informáciu čerpal, a aj to, koľko ľudí v ankete hlasovalo, ale nadpisom a poslednou vetou článku dáva jasne najavo, že anketu považuje za serióznu a nebojí sa ju vydávať za relevantný väčšinový názor obyvateľstva. 

 

(zdroj: prehladsprav.sk)

V skutočnosti takáto anketa nemá žiadnu výpovednú hodnotu, pretože v nej hlasujú čitatelia s vyhranenými názormi, ktorí nepredstavujú objektívnu vzorku spoločnosti. 

Reálna výpovedná hodnota daného prieskumu je tak nulová. Výsledok ankety hovorí len to, že s výrokmi Mazureka súhlasí 91 percent čitateľov webu Magazín1, ktorí na anketu klikli a mali chuť aj hlasovať.  

Hoci sa správy týchto dvoch stránok dostanú prevažne ku Kotlebovým prívržencom, stále sa ide o ukážkovú manipuláciu s číslami.

Problémom z pohľadu neinformovaného čitateľa sú neutrálne znejúce názvy oboch webov. Neskúsenému alebo neznalému používateľovi internetu môžu pripadať ako bežné spravodajské stránky, ktoré informujú o domácom a zahraničnom dianí. V kombinácii s absenciou kritického myslenia v internetovom priestore ide o nebezpečnú kombináciu, pomocou ktorej je možné ovplyvňovať veľké množstvo ľudí, ktorí doteraz nemuseli vôbec inklinovať k populistickým témam alebo extrémistickým stranám.

“Kooperácia” týchto dvoch webov trvá dlhšie. Na niektoré z ich starších manipulácií poukázal napríklad aj Vladimír Šnídl z Denníka N.