Kremeľ sa snažil ovplyvniť americké prezidentské voľby, ale Trump s ním priamo nespolupracoval

Kremeľ sa snažil ovplyvniť americké prezidentské voľby, ale Trump s ním priamo nespolupracoval

Vo štvrtok zverejnilo americké ministerstvo spravodlivosti správu z vyšetrovania možných ruských zásahov do prezidentských volieb v roku 2016.

Vyše dvoch rokov viedol špeciálny vyšetrovateľ Robert Mueller vyšetrovanie ruského vplyvu na americké prezidentské voľby, v ktorých zvíťazil Donald Trump.

Mueller pátral aj po možných priamych prepojeniach Trumpa a jeho tímu na predstaviteľov ruského štátneho aparátu.

Americké ministerstvo zverejnilo zredigovanú 448 strán dlhú správu, v ktorej však vyčiernilo pasáže podliehajúce utajeniu.

Základné závery predniesol vo štvrtok na tlačovej konferencii americký minister spravodlivosti William Barr. Správu si môžete prečítať v angličtine napríklad tu.

Muellerova správa z vyšetrovania potvrdila, že Kremeľ sa rozsiahlo a systematicky snažil zasahovať do prezidentskej kampane, v ktorej otvorene podporoval Trumpa.

Vyšetrovatelia objavili hneď niekoľko väzieb medzi Trumpovým tímom a oficiálnymi ruskými predstaviteľmi, ktoré sa začali už v roku 2015.

Vyšetrovanie potvrdilo, že Trumpov zahranično-politický poradca George Papadopoulos mal od Rusov informácie o Clintonovej uniknutých emailoch.

V správe Mueller opisuje aj „známe“ stretnutie Donalda Trumpa juniora, Trumpovho poradcu Jareda Kushnera a vedúceho kampane Paula Manaforta s ruskou právničkou Natáliou Veselnickou.

Mueller však nedokázal zhromaždiť dostatočne silné dôkazy, aby preukázal, že medzi Trumpovým tímom a ruskými predstaviteľmi došlo k ilegálnemu sprisahaniu.

Správa hovorí aj o možných Trumpových obštrukciách, pri ktorých sa mal snažiť prostredníctvom svojich spolupracovníkov ovplyvňovať vyšetrovanie.  

Mueller píše o desiatich takýchto prípadoch, keď sa Trump snažil zaistiť pozitívne výsledky vyšetrovania. Medzi takéto zásahy patrí napríklad odvolanie Jamesa Comeyho z čela FBI alebo prezidentova snaha vyhodiť Muellera z čela vyšetrovania. Mueller však nedokázal právne vyhodnotiť, či Trump reálne bránil vyšetrovaniu.

Keď sa súčasný prezident dozvedel, že možné zasahovanie do volieb bude vyšetrovať Mueller mal podľa správy vyhlásiť: „O môj bože. To je hrozné. To je koniec môjho prezidentovania. Som v r..i.“

Prehľadne Trumpove pokusy o ovplyvnenie vyšetrovania zhŕňa napríklad stránka snopes.com, ktorá sa zaoberá odhaľovaním dezinformácií.

Podľa demokratov správa dokazuje, že sa Trump snažil mariť vyšetrovanie a nijako ho nezbavuje viny.

Naopak Trump to vidí inak a správu jeho tím vyhlásil za víťazstvo. Na Twitteri obvinil Obamu, že proti ruským aktivitám nič neurobil, hoci o nich vedel. Podľa Trumpa však ruské zasahovanie výsledok volieb aj tak neovplyvnilo.

Demokrati sa naďalej budú snažiť získať celý text správy a chcú, aby Mueller mohol vypovedať pred kongresom.