Kremeľ vytvára ďalšie verzie otravy Skripaľovcov

Kremeľ vytvára ďalšie verzie otravy Skripaľovcov

Turisti, herci, falošné fotografie. Kremeľská propaganda spochybňuje ďalšie dôkazy, ktoré usvedčujú dvoch Rusov z otravy Skripaľovcov.

Začiatkom septembra ubehol pol rok od 4. marca, keď niekto v britskom mestečku Salisbury otrávil novičkom bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Júliu. Obaja útok nakoniec prežili.  

Novičok je nebezpečná nervovoparalytická látka, ktorú vyrábali v bývalom Sovietskom zväze. Hlavné podozrenie preto aj vzhľadom na Skripaľovu minulosť padalo smerom k Moskve.

Kremeľ však od začiatku všetky obvinenia odmieta. Jemu podriadené médiá prichádzajú s vlastnými verziami udalosti, ktoré obmieňajú v závislosti od predložených dôkazov zo strany Veľkej Británie.

Len do konca marca kremeľské médiá vyprodukovali 20 verzií o tom kto, ako a prečo Skripaľovcov otrávil. Uvedieme len pár z nich na ilustráciu. O ďalších sme už písali tu.

– Bol to pokus o samovraždu (Rossija 1).

– Za útokom je USA, aby destabilizovali svet (Rossija 1).

– Skripaľa otrávili teroristi (ruská hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí, Maria Zacharovová).

– Bol to útok dronu (Zvezda a ruské ministerstvo obrany).

– Britské laboratória nedokážu preukázať, že to bol novičok (RT).

Neskôr, keď sa ukázalo, že Skripaľovcov naozaj otrávili novičkom, sa Rusi snažili dokázať, že novičok nevyrábali len oni, ale aj ďalšie štáty, medzi ktorými malo byť aj Česko a Slovensko. Toto tvrdenie však české a slovenské politické špičky odmietli.

Jediným, kto Kremeľ podržal, bol český prezident Miloš Zeman, ktorý začiatkom mája vyhlásil, že Česi novičok naozaj vyrábali. Jeho tvrdenie však ihneď negovala česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) a neskôr sa potvrdilo, že nebolo pravdivé.

V júli prišli britskí vyšetrovatelia s informáciami, že podozrivými z otravy Skripaľovcov sú dvaja Rusi.

Začiatkom septembra už britskí vyšetrovatelia zverejnili identitu podozrivých a aj konkrétne dôkazy, ktoré ich majú usvedčovať z otravy.

Podozriví sú Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Briti majú zmonitorovaný celý priebeh ich  pobytu vo Veľkej Británii na začiatku marca. Vyšetrovatelia zverejnili zábery od ich príletu do Británie až po ich odchod.

Zábery jednoznačne ukazujú, že obidvaja muži boli v deň otravy v Salisbury aj v blízkosti Skripaľovho domu. Po odchode zo Salisbury odleteli späť do Moskvy. V Británii sa zdržali dva dni. Podľa Britov ide o agentov ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU.

Stopy jedu vyšetrovatelia našli na kľučke Skripaľovho domu. Podozriví mali jed preniesť vo fľaštičke od dámskeho parfému. Jeho stopy sa našli aj v hotelovej izbe, v ktorej bývali.

Kremeľ vinu aj napriek predloženým dôkazom odmieta. Opäť sa bráni spochybňovaním dôkazov a vytváraním alternatívnych verzií.

Šéf zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Sergej Kosačov ešte pred tým, ako sám Putin potvrdil ich totožnosť, naznačil, že podozriví nie sú Rusi, ale môžu to byť britskí herci.

S tézou o britských hercoch v tom čase operoval aj ruský server Panorama, ktorý tvrdí, že ide o britských hercov Paula Collisona a Jeffreyho Fieldsa a zábery z kamier sú z britského seriálu KGB spy.

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Márii Zacharovovej sú zas dôkazy vykonštruované a fotografie falošné.

Zacharovová tvrdí, že na fotografie z letiska, ktoré podozrivých zachytávajú, Briti pridali čas a dátum dodatočne. Narážala na to, že na fotografiách oboch podozrivých z koridorov na letisku je rovnaký čas. Briti na tento argument odpovedali tým, že obaja neprechádzali cez ten istý koridor, ale rôznymi koridormi. Pretože pasažieri chodia inými, ale podobne vyzerajúcimi koridormi.

Aj napriek týmto teóriám svojich politických kolegov Putin priznal, že ide o Rusov, dodal však, že sú len obyčajní civilisti a nie kriminálnici.

Najnovšiu verziu udalosti priniesli samotní podozriví Petrov a Boširov. Vo rozhovore pre ruský dezinformačný kanál RT tvrdia, že sú nevinní.

Obaja priznávajú, že v inkriminované dni boli v Salisbury, ale len ako turisti. Salisbury im vraj odporučili ich priatelia. Do mestečka, ktoré sa nachádza 140 kilometrov od Londýna prišli v sobotu 3. marca, ale pre zlé počasie sa vrátili naspäť do Londýna. Do Salisbury sa vrátili na druhý deň. Chceli totiž vidieť slávnu katedrálu.

Obaja popreli, že by použili novičok vo fľaštičke od parfému. Nebolo by hlúpe pre slušných chlapov, aby mali ženský parfum? Colníci kontrolujú všetko, mali by otázky,“ dodal Boširov.