Maďarská vláda vedie novú konšpiračnú kampaň

Maďarská vláda vedie novú konšpiračnú kampaň

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker je spolu s maďarsko-americkým finančníkom Georgom Sorosom témou štátom financovaného ťaženia proti zahraničným nepriateľom.

Premiér Viktor Orbán obviňuje Brusel z ohrozovania maďarskej bezpečnosti a maďarská vláda vedie za štátne peniaze kampaň, v ktorej občanov pred takýmto rizikom varuje. Budapešť tvrdí, že Európska únia chce oslabiť právo štátov na ochranu vnútorných hraníc či uľahčiť migráciu so špeciálnymi migračnými vízami.

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas obvinenia odmieta. Európska komisia podľa neho ochranu národných hraníc nepresadzuje a neuvažuje ani o vydávaní víz na humanitárne účely.

V Maďarsku sa konšpiračné teórie o Georgeovi Sorosovi, ktorý má židovský pôvod a je dôležitým zástancom a propagátorom liberálnej demokracie, objavujú pravidelne. Kritici ho často obviňujú z organizovania sprisahaní a štátnych prevratov. V roku 2018 bola Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorej zakladateľom je práve Soros, nútená po útokoch zatvoriť svoju pobočku v Budapešti. Nepriateľov má v mnohých krajinách, ale Maďarsko je špecifické tým, že oficiálnu ťaženie proti nemu vedie priamo vláda.

Novinkou novej kampane je, že sa na bilbordoch okrem Sorosa objavuje aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Viktor Orbán postavil fungovanie maďarského hospodárstva do značnej miery na čerpaní eurofondov, ktorých je Maďarsko čistým príjemcom. Napriek tomu Brusel neustále obviňuje z ohrozovania maďarských národných záujmov.

Juncker aj preto v decembri 2018 označil Orbána za jedného z hlavných vinníkov šírenia dezinformácií a fake news.

Európska komisia kampaň maďarskej vlády odsúdila a označila ju za šokujúcu a absurdnú konšpiračnú teóriu.