Microsoft tvrdí, že Rusko, Čína a Irán začali ovplyvňovať voľby prezidenta

Microsoft tvrdí, že Rusko, Čína a Irán začali ovplyvňovať voľby prezidenta

Spoločnosť Microsoft Corporation priniesla správu, v ktorej uvádza, že hackeri v službách Ruska, Číny a Iránu podnikajú kybernetické útoky proti stovkám organizácií a osôb zapojených do prezidentských volieb v USA

Ide zatiaľ o najrozsiahlejšiu správu, ktorá varuje pred snahami zahraničných vlád podkopať americkú demokraciu cez hackerské útoky. 

Správa je podrobnejšia, než akýkoľvek iný doposiaľ zverejnený dokument americkými spravodajskými agentúrami. 

Rusko a Čína majú radi Trumpa

Už počas volieb v roku 2016, sa ruská vojenská spravodajská služba, GRU, zviditeľnila útokmi na Demokratický národný kongres.

Tentokrát na seba opäť upozornila sériou nových, nenápadnejších útokov. Vedci spoločnosti Microsoft tvrdia, že hackerská jednotka spadajúca pod GRU, známa aj ako Fancy Bear, APT 28 či Stroncium, agresívne napáda osobné e-mailové účty amerických politikov, zamestnancov podieľajúcich sa na kampani a konzultantov na oboch stranách politického spektra. 

Na realizáciu útokov používajú najčastejšie softvér s názvom Tor, ktorý dokáže utajiť miesto a identitu útočníkov. To sťažuje odhalenie útočníkov. Od 18. augusta do 3. septembra, sa ruskí hackeri zamerali na 6 912 e-mailových účtov.  

Pre GRU je charakteristické notorické porušovanie medzinárodných pravidiel, ale zároveň patrí medzi kybernetickú špičku, a teda aj hrozbu. Potvrdzuje to aj riaditeľ spoločnosti FireEye, Johna Hultquista: „Viacerí aktéri v oblasti kybernetickej špionáže sa zameriavajú na organizácie spojené s nadchádzajúcimi voľbami, ale naďalej nás najviac znepokojuje ruské vojenské spravodajstvo, ktoré podľa nás predstavuje najväčšiu hrozbu pre demokratický proces v USA,“.

Napriek tomu, že sa Trumpova administratíva dištancuje od Ruska, fakty hovoria o niečom inom. Vo februári predostreli predstavitelia spravodajskej služby Bielemu domu správu, v ktorej varovali, že Kremeľ aktívne pracuje na znovuzvolení Trumpa a polarizácii demokratov, skrz podporu Bernieho Sandersa.

Zistenia spoločnosti Microsoft sa líšia od tých z Bieleho domu. Predstavitelia Trumpovej vlády uvádzajú, že Čína uprednostňuje, aby voľby vyhral bývalý viceprezident Joe Biden. Avšak správa prináša zistenia, že čínski hackeri zamerali svoje útoky na súkromné e-mailové účty zamestnancov Bidenovej kampane. 

Jedno z vysvetlení, prečo má Peking radšej Trumpa, ponúkol Bidenov dlhoročný poradca pre zahraničnú politiku a bývalý námestník ministra zahraničných vecí, Anthony J. Blinken. Tvrdí, že Trump pomohol Číne napredovať v jej najdôležitejších strategických cieľoch, oslabil americké spojenectvá a dal Pekingu zelenú na pošliapanie ľudských práv v Sin-ťiangu či demokracie v Hongkongu.

Irán proti Trumpovi

Naopak, na narušenie Trumpovej kampane sa zameriavajú iránski hackeri. Microsoftu sa podarilo prevziať kontrolu nad 155 webovými doménami, ktoré Irán využíval na svoje útoky. Aj keď útoky hackerov nepriniesli žiaden úspech, Irán zostáva vytrvalý.

Podľa vyšetrovateľov Microsoftu sa iránski hackeri, od mája do júna 2020, snažili preniknúť do osobných e-mailových účtov úradníkov Trumpovej administratívy a vedúcich predstaviteľov kampane.