Milan Uhrík zavádza o poskytovaní zdravotnej starostlivosti ľuďom s doplnkovou ochranou

Milan Uhrík zavádza o poskytovaní zdravotnej starostlivosti ľuďom s doplnkovou ochranou

Ako to už u kotlebovcov býva, Uhrík vo svojom stanovisku vynecháva podstatné skutočnosti a píše len to čo, sa mu hodí.

Vo svojom nedávnom facebookovom statuse sa poslanec za ĽSNS Milan Uhrík pohoršuje nad tým, že cudzinci s doplnkovou ochranou majú na Slovensku zdravotnú starostlivosť zadarmo, kým Slováci musia platiť zdravotné odvody.

Uhrík v statuse interpretuje list z migračného úradu, ktorý informuje lekárov o zdravotnej starostlivosti o ľudí s doplnkovou ochranou.

Zdroj: FB Milan Uhrík – poslanec NR SR

Uhrík svojim statusom vytvára obraz nespravodlivého systému, ktorý uprednostňuje cudzincov pred slovenskými občanmi, ktorí si musia všetko platiť, zatiaľ čo cudzinci dostávajú služby od štátu zadarmo.

Jeho status má už vyše štyritisíc zdieľaní. Ako však vysvetlila právnička a predsedníčka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová, Uhrík v ňom zavádza.

Cudzinci s doplnkovou ochranou naozaj majú hradenú zdravotnú starostlivosť v rozsahu bežného verejného zdravotného poistenia, ako sa to píše aj v liste, na ktorý sa Uhrík odvoláva.

Uhrík však „zabúda“ napísať, že doplnkovú ochranu udeľuje Slovensko ľuďom, ktorí utekajú napríklad pred vojnou, neľudským zaobchádzaním alebo prenasledovaním a v ich domovskej krajine im v prípade návratu hrozí ďalšia perzekúcia alebo trest smrti. Nárok na takúto pomoc teda nemajú ekonomickí migranti.

Ako uvádza Števulová, ľudia s poskytnutou doplnkovou ochranou často prežili neľudské zaobchádzanie, mučenie, znásilňovanie a pod. Navyše môžu byť zranení, chorí, neočkovaní alebo majú psychické traumy, preto je logické, že štát im poskytne základné prehliadky a vyšetrenia, aby sa mohli začleniť do spoločnosti.

Okrem toho je prirodzené, že ľudia, ktorí zo svojej krajiny utiekli z dôvodu priameho ohrozenia života, si v minulosti neplatili na Slovensku zdravotné poistenie.

Uhrík tiež neuvádza, že ak si cudzinci s doplnkovou ochranou nájdu prácu, tak si poistenie platia rovnako ako iní zamestnaní ľudia na Slovensku a nemajú teda nič plošne „zadarmo“, ako tvrdí Uhrík, a ani nedostávajú nič nad rámec toho ako iní ľudia.

Podľa štatistík ministerstva vnútra udelilo Slovensko v roku 2018 doplnkovú ochranu 37 ľuďom, tento rok zatiaľ deviatim.