Minulý týždeň v kampani najviac zavádzali kotlebovci, druhý bol Smer

Minulý týždeň v kampani najviac zavádzali kotlebovci, druhý bol Smer

Redakcia portálu Antipropaganda.sk prináša súhrn toho najzaujímavejšieho, čo sa za posledný týždeň odohralo na domácej aj zahraničnej dezinfoscéne.

Kotlebove mítingy v znamení dezinformácií

Predvolebná kampaň je v plnom prúde a jedným z jej hlavných motívov sa stali mítingy ĽSNS a protifašistické demonštrácie odohrávajúce sa v tesnej blízkosti vedľa seba. Kotlebovcom evidentne prekáža prítomnosť protestujúcich na ich zhromaždeniach, a tak o nich šíria mnoho dezinformácií. Už predným sme písali, že podľa nich strany PS/Spolu a Za ľudí na protesty zvážajú Rómov a platia im za účasť.

Minulý týždeň prišla ĽSNS s novou taktikou. Europoslanec Milan Uhrík a odsúdený bývalý poslanec Milan Mazurek zverejnili fotky, na ktorých sa chvália, že priaznivci Kotlebu prečíslili protestujúcich. Tieto informácie zverejnili aj dezinformačné Hlavné správy či Magazín 1.

Problémom je, že tieto fotografie boli fotené iba z jednej perspektívy. Podľa nich to naozaj vyzeralo, že sympatizanti ĽSNS ďaleko prevyšovali ich odporcov. Keď sa však objavili fotky fotené z iných miest a uhlov, bolo zrejmé, že ide o zavádzanie a manipuláciu. Tieto fotografie dokazujú, že námestie v Nitre malo k plnosti ďaleko a skupinky sympatizantov a odporcov boli približne rovnako veľké.
Kým protesty v Nitre sa zaobišli bez násilností,  to isté sa nedá povedať o tých v Trnave. V piatok došlo k niekoľkým násilným stretom medzi podporovateľmi Kotlebu a protestujúcimi proti fašizmu. Odohrali sa po oficiálnom ukončení oboch akcií. Výsledkom sú zničené protikotlebovské transparenty, napadnutie členov PS/Spolu a zásah polície.

Kým tradičné médiá informovali o provokáciách a lietajúcich kameňoch z oboch strán, tie dezinformačné dávali vzniknutú situáciu výhradne za vinu protestujúcim proti Kotlebovi.

Okrem tradičných dezinformačných webov, ktoré sa tvária ako spravodajské portály, sa šíreniu kotlebovskej propagandy pridal aj Bádatel.net. Ten projekt Konšpirátori.sk radí medzi weby s najškodlivejším obsahom. Je nebezpečný, pretože šíri predovšetkým medicínske hoaxy. Viac sa o stránke Bádatel.net a o tom, kto za ňou stojí, sa dočítate tu.

Kotlebu údajne súdia za pomoc rodinám

Na súde v Pezinku sa minulý týždeň začalo pojednávanie s Marianom Kotlebom v prípade rozdávania šekov na sumu 1 488 eur, čo je odkaz na nacistickú symboliku. Sudkyňa rozhodla, že celú vec bude posudzovať podľa prísnejšieho paragrafu a pojednávanie odročila na 4.marca. Kotlebovi v prípade dokázania viny hrozí 4 až 8 rokov vo väzení.

Na situáciu okamžite reagovali kotlebovci a slovenská dezinformačná scéna. Internetom a sociálnymi sieťami sa opäť začal šíriť naratív, že Kotlebu súdia za pomoc chudobným rodinám. Celý prípad vykresľujú ako „šikanu zo strany liberálneho prokurátora Tomáša Honza“.  To, že tieto rodiny opakovane dostávali šek presne na sumu 1 488 eur už neuvádzajú.

V niektorých facebookových skupinách a na stránkach ĽSNS sa objavila faktúra Milana Lasicu vystavená na sumu 1 488 eur.  Autori takýchto príspevkov sa pýtajú, prečo nie je stíhaný aj Lasica a snažia sa dokázať zaujatosť polície a vyšetrovateľov voči Kotlebovi.

Smer straší migrantmi aj Američanmi

Smer počas týždňa zverejnil sériu kampaňových videí, v ktorých účelovo zostrihal aktuálne aj staršie výroky Andreja Kisku a niektorých ďalších predstaviteľov strany Za ľudí.  Smer opakovane tvrdí, že ak sa Kiska stane premiérom, chystá sa na Slovensko navoziť tisíce migrantov, hoci jeho strana nič také v programe nemá. Smer sa takto snaží využiť strach z migrantov v predvolebnom boji.

Okrem migrantov straší Smer aj Američanmi, ktorí podľa Smeru chcú ovplyvňovať výsledky volieb. Toto naznačil Robert Fico v reakcii na zverejnenie nahrávok telefonátov medzi Andrejom Dankom a Alenou Zsuzsovou a neskôr to zopakoval Ľuboš Blaha.  Podľa neho za zverejnením nahrávky stojí americká mimovládna organizácia napojená na peniaze vlády USA a tiež Georga Sorosa. Hlavný dôvod, prečo majú Američania záujem na ovplyvňovaní výsledku volieb je podľa Smeru to, že v prípade víťazstva opozície si tu budú môcť postaviť svoje základne.

Blaha tiež pridáva konšpirácie o tom, že Američania Slovákov odpočúvajú, majú kamery v našich spálňach a ploštice v našich telefónoch. Pre svoje tvrdenia však neponúka žiadny dôkaz.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta dezinformácií

​​