Mladí Američania sa dajú ľahšie oklamať

Mladí Američania sa dajú ľahšie oklamať

Epidemiológovia upozorňujú na nárast prípadov koronavírusu najmä u mladých ľudí. Nový prieskum ukazuje, že za tým môžu byť práve dezinformácie a viera v nich. Do prieskumu sa zapojilo 21 196 respondentov. 

Podľa štúdie vedcov zo štyroch univerzít (Harvard, Rutgers, Northeastern a Northwestern University) mali respondenti v rozmedzí 18 – 24 rokov až 18-percentnú pravdepodobnosť, že uveria nepravdivému tvrdeniu, v porovnaní s deviatimi percentami u osôb nad 65 rokov.

V štúdii boli ľudia požiadaní, aby posúdili, či akceptujú 11 nepravdivých tvrdení. Patrili k nim tvrdenia ako napríklad, že vírus pochádzal od ľudí, ktorí jedli netopiere, že užívanie antibiotík chráni pred touto chorobou a že sú infikovaní iba ľudia vo veku 60 rokov a viac.

V rámci 11 nepravdivých tvrdení, nájdeme jasný vzorec: Čím je veková skupina staršia, tým je priemerná úroveň viery v nepravdivé tvrdenia nižšia,“ konštatujú autori štúdie.

Nie je to však pravidlo

Minuloročný výskum zameraný na dezinformácie ukázal pravý opak. V dokumente publikovanom v časopise Science sa zistilo, že u ľudí vo veku nad 65 rokov je sedemkrát vyššia pravdepodobnosť, ako vo vekovej skupine 30 – 44 rokov (najmladšia skupina v prieskume), že budú zdieľať články z webových stránok, ktoré šíria nepravdivé informácie počas prezidentskej kampane v roku 2016. 

Podobné výskumy na Slovensku

Ochorením COVID-19 sa cíti ohrozených vyše 27 percent obyvateľov Slovenska. V porovnaní s májom ide o nárast o sedem percentuálnych bodov. Vyplýva to zo septembrového prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý sleduje postoje Slovákov od začiatku pandémie nového koronavírusu.

Aj napriek týmto číslam sa na Slovensku objavujú medicínske dezinformácie. Ako sme informovali tu, alebo tu – Slovensko sa proti týmto hrozbám snaží bojovať.