Mueller prvýkrát verejne prehovoril o vyšetrovaní ruského ovplyvňovania amerických volieb

Mueller prvýkrát verejne prehovoril o vyšetrovaní ruského ovplyvňovania amerických volieb

Špeciálny vyšetrovateľ potvrdil systematickú snahu Ruska o ovplyvnenie amerických prezidentských volieb i to, že nemá dostatok dôkazov na obvinenie Trumpa z vedomej spolupráce s Kremľom. Výsledky vyšetrovania by podľa neho teraz mal využiť kongres.

Bývalého riaditeľa FBI Roberta Muellera poverili vyšetrovaním ruského ovplyvňovania amerických prezidentských volieb ešte v máji 2017. Dva roky verejne nevystupoval. K záverom svojej takmer 450 stranovej správy sa vyjadril až teraz.

Mueller správu z takmer dvojročného vyšetrovania dokončil na začiatku tohto roka a odovzdal ju ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi. Ten jej závery zverejnil ešte v apríli.

Na krátkej tlačovej konferencii Mueller potvrdil závery vyšetrovania, ktoré obsahuje jeho správa a dodal, že keď bude v budúcnosti vypovedať pred kongresom, tak nič čo v správe nie je, nepovie.

Mueller potvrdil, že Rusko zasahovalo do kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016 a ovplyvnilo ich.

Kremeľ koordinovaným útokom nabúral americký politický systém. Pomocou kybernetických nástrojov sa dostal do amerických počítačových sietí a získal odtiaľ informácie, ktoré zverejnil prostredníctvom serveru Wikileaks.

Rusi operovali aj na sociálnych sieťach, na ktorých sa snažili ovplyvňovať nálady obyvateľstva a tým aj výsledok volieb. Cieľom bolo znevýhodnenie Trumpovej protikandidátky Hillary Clintonovej.

Tieto viacnásobné a systematické snahy o ovplyvňovanie volieb si podľa Muellera zaslúžia pozornosť všetkých Američanov.

Ešte na konci roku 2018 zverejnil americký senátny bezpečnostný výbor dve analýzy, ktoré podrobne analyzujú pôsobenie kremeľskej dezinformačnej kampane na sociálnych sieťach.

Mueller vo vyhlásení potvrdil, že sa mu nepodarilo nájsť dosť dôkazov na to, aby mohol povedať či Donald Trump vedome počas kampane spolupracoval s Kremľom.

Nezhromaždil ani dostatočné dôkazy o Trumpovom marení vyšetrovania. To však podľa Muellera nezbavuje Trumpa podozrení. Mueller totiž povedal: “Keby sme vedeli, že prezident zjavne nespáchal zločin, povedali by sme to”.

U Trumpa tak stále panuje neistota o jeho vine a nevine. Podporuje ju aj Muellerovo vysvetlenie, prečo Trumpa neplánuje obviniť. Mueller pri tom argumentuje hlavne americkou legislatívnou úpravou.

“Podľa zavedenej legislatívy nie je možné úradujúceho prezidenta ani obviniť, ani pripraviť jeho obvinenie v tajnosti dopredu. Možnosť že by sme obvinili úradujúceho prezidenta sme preto ani nikdy nezvažovali,” povedal Mueller, podľa ktorého je teraz na rade kongres.

Trump reagoval na Muellerovu tlačovku na Twitteri. Kauzu vníma ako ukončenú. Ak nie je proti nemu dostatok dôkazov, považuje sa za nevinného.

Opačný názor však majú niektorí demokrati. Časť z nich vyzvala na začatie odvolávania prezidenta Trumpa (impeachment). Túto možnosť spomenul dokonca aj republikánsky kongresman Justin Amash.

Aby bol impeachment úspešný, musia s ním súhlasiť dve tretiny oboch komôr kongresu. V senáte však majú prevahu republikáni, ktorí s impeachmentom väčšinou nesúhlasia.