Napojenie na ruskú banku? Trump obvinenia odmieta

Podľa magazínu Slate anonymná skupina počítačových vedcov, ktorá sledovala možné kyberútoky na americké voľby, odhalila podozrivú komunikáciu Trumpovej spoločnosti s ruskou bankou. Republikánsky kandidát obvinenia odmieta.

V posledných dňoch americkej prezidentskej kampane vrcholí kritika nielen na Hillary Clintonovú za jej aféru s používaním súkromnej emailovej adresy na pracovnú komunikáciu, ale takisto aj na jej politického konkurenta.

Spoločnosť Donalda Trumpa – Trump Organisation – mala vytrvalo komunikovať s najväčšou súkromnou ruskou bankou  Alfa Bank. Konkrétne obvinenie vzniesol portál Slate, ktorý na svojej stránke popisuje detaily údajnej komunikácie. Tá mala prebiehať medzi serverom Trump Organisation a dvoma servermi zaregistrovanými Alfa bankou.

Skupina počítačových odborníkov sa pôvodne sformovala na jar tohto roku po tom, čo spoločnosť CrowdStrike priniesla informácie o útokoch ruských hackerov na Demokratický národný výbor, najvyšší stranícky orgán Demokratickej strany. „Chceli sme pomôcť chrániť obe kampane a tým aj integritu volieb,“ vysvetľuje jeden z členov skupiny, ktorý teraz pracuje na univerzitnej pôde.

Clintonovej volebný štáb „ponúknutú“ šancu okamžite po zverejnení využil a opäť kritizoval Trumpa. Má ísť o jasný dôkaz spolupráce medzi ním a Moskvou.

Členovia Trumpovej volebnej kampane vysvetľujú, že ich server nie je súkromný, ale bol založený na marketingové účely inou spoločnosťou. Taktiež vraj nebol používaný od roku 2010. Odmietajú aj komunikáciu s akoukoľvek ruskou entitou.

Rovnaká odpoveď znie aj zo strany ruskej banky, ktorá odmieta kontakty s Trumpom alebo jeho organizáciami.

Republikánsky kandidát si už v minulosti vyslúžil kritiku za pochvalné komentáre na adresu prezidenta Putina. Odmietol tiež odsúdiť ruské aktivity voči susediacim krajinám, vrátane Ukrajiny. Naopak, Trump zaútočil na Clintonovú pre jej negatívne postoje k ruskému prezidentovi, či kritiku spolupráce Spojených štátov s Ruskom aj po ničivých útokoch Moskvy na mesto Aleppo.

ŽIADNE KOMENTÁRE