Nemci nepostavili hárem pre utečencov a Hitler sa na Ukrajine nestal národným hrdinom. Alebo čo sa v roku 2018 nestalo

Nemci nepostavili hárem pre utečencov a Hitler sa na Ukrajine nestal národným hrdinom. Alebo čo sa v roku 2018 nestalo

Internet v roku 2018 zahltili desiatky nepravdivých správ proruskej propagandy. Prinášame výber tých najznámejších.

Kremeľská propaganda šírila v roku 2018 viacero nepravdivých a nezmyselných správ, ktoré očierňovali Západ a Ukrajinu. Rusko bolo zároveň opisovali ako jednu z mála „správnych“ krajín.

Internetový portál EUvsdisinfo.eu priniesol rebríček tých najznámejších správ, ktoré kremeľské médiá prezentovali ako pravdivé, no išlo o výmysly.

Správy o Nemecku

Nemecko je ako líder Európskej únie častým cieľom falošných správ z Ruska. Nie je pravda, že v Nemecku (ani v Dánsku či vo Švédsku) akceptovali nekrofíliu ako normu, nie je pravda ani to, že Nemecko vybudovalo na poľskom území koncentračný tábor pre utečencov. Ako nepravdivá sa ukázala aj správa, že nemeckí daňoví poplatníci zaplatili za vybudovanie háremov pre utečencov. O všetkom z toho napriek tomu niektoré prokremeľské médiá informovali ako reálnych udalostiach.

Správy o Švédsku

Švédsko je tiež častým terčom ruskej propagandy. Severská krajina, ktorá počas vrcholiacej utečeneckej krízy prijala najviac utečencov v pomere k počtu domácich obyvateľov, je Ruskom často vykresľovaná ako zlyhávajúci štát, v ktorého mestách vzniká čoraz viac giet, kde sa nedodržiava zákon a kde utečenci konajú podľa ľubovôle. Do tohto kontextu zapadajú správy, podľa ktorých Švédsko núti študentov velebiť Alaha a utečenci v tejto severskej krajine zničili sochu Krista. Ani jedna nie je pravdivá. Európa ako celok zároveň neuznala incest ako normu a ani nelegalizovala pedofíliu. Aj to si mohli čitatelia kremeľských webov prečítať.

Pobaltské krajiny

Záujmu Putinovej propagandy sa „tešia“ aj pobaltské krajiny. Litva, Lotyšsko aj Estónsko boli integrálnou súčasťou Sovietskeho zväzu, no po získaní nezávislosti sa orientovali na Západ, všetky tri sú členmi Európskej únie, NATO aj eurozóny. Všetky tri krajiny zároveň susedia s Ruskom, čo v Kremli vyvoláva znepokojenie. A vo všetkých troch krajinách žije silná ruská menšina. Nie je však pravda, že vojaci NATO počas cvičení zabili dieťa v Litve, v Lotyšsku sa zase kniha Mein Kampf od nacistického lídra Adolfa Hitlera nestala populárnejšou ako séria kníh o čarodejníkovi Harry Potterovi.

Veľká Británia

Po otrávení bývalého špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije sa hlavným podozrivým stalo Rusko. Kremeľská propaganda však celú vec obrátila naruby a z travičského útoku obvinila Britov, ktorí takto chceli primäť svet, aby bojkotoval futbalové majstrovstvá sveta, ktoré sa po prvýkrát odohrávali v Rusku. Túto domnienku zverejnili v správach na štátnom kanály Rossija 1.

Symboly kresťanstva

Spochybňovanie kresťanskej tradície a zvykov patrí medzi obľúbené naratívy ruskej propagandy. Ich autori chcú takto navodiť dojem, že Európa sa čoraz viac odkláňa od kresťanstva, že je v nej bežné ničenie kresťanských symbolov, že úlohu dominantného náboženstva preberá islam. Nie je pravda, že v Európe bude zakázaná Veľká noc (oslava narodenia Ježiša Krista). Taktiež kostolom nebolo zakázané zvonenie zvonov a kresťanské symboly sú, napriek správam z Ruska, v Európe povolené.

Ukrajina

Ukrajina, náš východný sused, patrí medzi najčastejšie terče falošných správ z Ruska. Dôvodom je anexia Krymu a rozpútanie vojny na Donbase, kde Moskva podporuje tamojších povstalcov. Nie je pravda, že vláda v Kyjeve sa chystá na  vyhlásenie Adolfa Hitlera za národného hrdinu. Ruská propaganda často spája súčasný ukrajinský režim s fašistami a Hitlerom, čo obzvlášť v Rusku budí veľké emócie.