Nepokoje v USA podnecujú ľudí k šíreniu hoaxov

Nepokoje v USA podnecujú ľudí k šíreniu hoaxov

V posledných dňoch sa v americkom Minneapolise ale aj iných mestách odohrávajú nepokoje po tom, čo George Floyd prišiel o život pri neprimeranom zákroku príslušníka polície. Emóciami nabitú situáciu sa však snažia zneužiť skupiny zdieľajúc falošné správy.

Pred niekoľkými dňami príslušník polície v USA pripravil o život občana čiernej farby pleti, Georga Floyda. V Minneapolise, najväčšom meste amerického štátu Minnesota, kde k zabitiu došlo, to v posledných dňoch vrie. Protesty sa medzičasom rozšírili aj do ostatných miest. 

Po celých Spojených štátoch sa dvíha vlna protestov proti rasizmu a policajnému násiliu. Protesty však prechádzajú do násilných stretov medzi demonštrantami a políciou. 

Olej do ohňa prilial aj americký prezident Donald Trump. Na sociálnu sieť Twitter uverejnil príspevok, v ktorom píše, že „…keď začne rabovanie, začneme strieľať.“ Za tento príspevok si Trump vyslúžil nechcenú pozornosť spoločnosti Twitter. Tá jeho príspevok skryla ako „velebiaci násilie“. V Minneapolise bola nasadená Národná garda.

Falošný olej do ohňa

Situácia je sama o sebe veľmi napätá. Nezlepšujú ju ani falošné správy a hoaxy šíriace sa sociálnymi sieťami a médiami. 

V rámci protestov malo napríklad dôjsť k vypáleniu reštaurácie McDonald’s v Minnesote. Dôkazom je táto fotografia.

Stránka, ktorá sa tvári ako seriózne spravodajstvo, má v popise uvedené, že ide o paródiu. Skutočná teda nie je ani fotka horiaceho McDonaldu. Vlastne je, len dátum je iný. Snímka totiž pochádza ešte z roku 2016.

Zaujímavé je aj toto video, zobrazujúce muža rozbíjajúceho výklady obchodu. V popise videa stojí, že môže ísť o takzvaného “agenta provokatéra“. Ten môže pracovať napríklad pre políciu a vyvolať tak akciu proti skupine, ku ktorej na prvý pohľad patrí. 

Podľa “neoverených zdrojov“ má ísť o príslušníka polície. Policajné oddelenie mesta St. Paul v Minnesote však akékoľvek spojenie s daným agresorom poprelo. 

Hoax o agentovi provokatérovi môže byť nebezpečný. Keby to tak bolo, znamenalo by to, že polícia podporuje násilie a hľadá si zámienku tvrdo zakročiť voči protestujúcim. Podobné správy môžu eskalovať napätie medzi oboma stranami.

Počas nepokojov sa množia aj príspevky so zmiznutými osobami. Iba 16-ročný používateľ Twitteru zdieľal fotku muža, ktorý mal byť údajne jeho brat a zmizol počas protestov. Príspevok sa začal masovo šíriť, pričom dosiahol až 30 000 zdieľaní. Až neskôr sa tvorca hoaxu priznal, že si to celé vymyslel.

Nebol to však jediný prípad nezvestného príbuzného. Stratil sa údajne aj tento muž.

Ako už obrázok napovedá, ide o fotografa zo štátu Minnesota. Jeho snímka však bola zneužitá na šírenie hoaxu. Z tohto dôvodu je nesmierne užitočné overovať si pôvod obrázkov pri článkoch, pri ktorých si nie sme istí.

Niektoré falošné správy majú potenciál priliať olej do ohňa. Derek Chauvin, policajt, ktorý pripravil o život Georga Floyda, bol obvinený z vraždy. Objavila sa však aj teória, podľa ktorej je Derek Chauvin ukrývaný z dôvodu obáv o jeho život.

Klame aj polícia

Bohužiaľ, niekedy neklamú len zákerní jednotlivci, ale aj štátne orgány. Počas protestov v Minneapolise boli zadržaní reportéri zo CNN, čo vyvolalo vlnu kritiku. Polícia sa však ohradila, že o tejto skutočnosti nebola informovaná.

Video, ktoré televízia CNN zverejnila na sociálnej sieti Twitter, dokazuje opak. Polícia o práci reportéra vedela, no napriek tomu sa rozhodla zadržať ho.

Na druhej strane, existujú aj ľudia, ktorí sa vydávajú za reportérov, ale nie sú nimi. Profil s menom Eric Sevareid, CBS News na Twitteri šíril dezinformácie o protestoch. Eric Sevareid bol naozaj reportérom, avšak zomrel ešte v roku 1991.  

Otázka rasovej diskriminácie a tvrdého zaobchádzania polície s americkými občanmi čiernej pleti je v USA dlhodobý problém. Len pred mesiacom svet obletela správa o vražde Ahmauda Arberyho, ktorý si šiel zabehať, ale domov sa už nevrátil. Bol zavraždený dvoma bielymi mužmi, ktorým sa javil byť podozrivý, lebo utekal.