Nie, NATO nepráškuje Poľsko pomocou chemtrails

Nie, NATO nepráškuje Poľsko pomocou chemtrails

Od januára sa v niektorých poľských „alternatívnych“ médiách šíri správa, podľa ktorej NATO práškuje Poľsko pomocou chemtrails.

Konšpiračná teória o chemtrails vznikla v 90. rokoch. Svetové elity (pod tento pojem si môžeme dosadiť iluminátov, Židov, Američanov, bankárov atď.) sa podľa nej snažia otráviť časť populácie alebo zmeniť jej zmýšľanie tým, že z lietadiel do atmosféry vypúšťajú chemikálie škodlivé ľudskému organizmu.

Používané chemikálie majú na oblohe vytvárať voľným okom viditeľné biele čiary. Práve táto stopa je hlavným argumentom konšpirátorov ako dôkaz veľkého sprisahania.

V skutočnosti biele čiary viditeľné za lietadlami tvoria prevažne ľadové kryštáliky, ktoré vznikajú ako prirodzený dôsledok miešania chladného a horúceho vzduchu. Po čase sa vo vzduchu rozplynú a nie sú pre ľudský organizmus škodlivé.

Konšpiráciu o tom, že NATO práškuje svojho člena Poľsko, uverejnil konšpirátor Robert Brzoza na svojej stránke wiadomosci.robertbrzoza.pl.

Podľa Brzozu chemtrails obsahujú vysoký podiel pre ľudí nebezpečného hliníka.

Ku koncu článku si Brzoza zakonšpiroval ešte na tému globálneho otepľovania. Podľa neho globalisti aj napriek vedeckým dôkazom, že klíma sa vždy na planéte bude meniť, vylobovali zavádzanie klimatických daní.

Ak sa bližšie pozrieme na uvedenú Brzozovú stránku, zistíme, že je plná príspevkov s protižidovskou a protizápadnou tématikou.

Článok o chemtrails prebrali poľské „alternatívne“ weby ako wolnemedia.net, kochanezdrowie.blogspot.com či alternews.pl. Zakrátko si na Facebooku získal vyše 8000 interakcií, čo znamená, že mal pomerne veľký ohlas.

Nejde však o nový hoax. Podobné správy sa na poľských stránkach objavili už v minulosti. Recyklácia hoaxov na internete nie je vôbec výnimočná.

Chemtrails sú obľúbenou témou aj na slovenských a českých konšpiračných a prokremeľských weboch ako napríklad InfoVojna, Zem a Vek, Info bez cenzúry, Protiproud, svobodnenoviny.eu.

Veľa konšpiračných teórií v tejto súvislosti hovorí o Američanoch a Židoch. Vykresľujú ich ako tých, ktorí chcú ovládnuť svet. Filozof Jozef Bugár vo svojej knihe Omyly konšpiračných teórií (2016) tvrdí, že konšpirátori majú sklon k antiamerikanizmu a antisemitizmu. Antiamerikanizmus sa u nich spája s jednoduchou dichotómiou zlé USA – dobré Rusko.

To znamená, že mnohé konšpiračné teórie majú k prokremeľskej propagande blízko, spája ich totiž spoločný nepriateľ. Nie je preto náhoda, že prokremeľské médiá na vysvetlenie svetových udalostí využívajú aj konšpiračné teórie.