Nórski diplomati uznali Krym za ruský. Naozaj?

Nórski diplomati uznali Krym za ruský. Naozaj?

Správa o tom, že delegácia “diplomatov“ z Nórska navštívila Krym, zaplnila proruské médiá. Situácia je podobná tej z leta, keď Krym navštívil slovenský poslanec Peter Marček.

Ria Novosti, Piaty Kanál, NTV, Komsomolskaja Pravda aj Sputnik. Titulky týchto médií zaplnila začiatkom októbra správa o nórskej návšteve na Kryme, počas ktorej vraj Nóri uznali Krym za súčasť Ruska.

Médiá citujú vedúceho nórskej delegácie diplomatov, istého Hendrika Webera. Tvrdí, že okupácia Krymu Ruskom je legitímna a všetky sankcie uvalené na Rusko sú neefektívne. Weber Krym navštívil so skupinou akademikov, podnikateľov a verejne známych osôb.

Išlo však naozaj o diplomatickú delegáciu, ako tvrdili prokremeľské médiá? V prvom rade, Hendrik Weber je podnikateľ. So svojou ženou však založil organizáciu s názvom Ľudová diplomacia Nórska. Sami seba nazývajú ľudoví diplomati a svojimi návštevami sa pokúšajú legitimizovať ruskú anexiu Krymu.

Ide teda o samozvaných “diplomatov“, ktorí určite neprezentovali oficiálne stanovisko Nórska. To anexiu Krymu neuznáva. Svojim občanom dokonca neodporúča cestovať na Krym. Práve preto, že podobné výlety môžu pomôcť legitimizovať anexiu.

V podobnej situácii sa len pred dvoma mesiacmi ocitla aj Slovenská republika. O výlete poslanca Petra Marčeka informovali viaceré dezinformačné weby. Na Slovensku sa jeho výprave na Krym venovali najmä Hlavné správy.

Marček považuje Krym za ruský. Podľa neho by “možno veľmi rado dalo také vyhlásenie“ aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí, ale “je dirigované z určitých miest a musí rozprávať tak ako rozpráva Európska únia“.

O Marčekovej návšteve intenzívne informovala aj česká verzia proruského webu Sputnik, ale aj časť médií priamo v Rusku. Ide o podobný scenár ako v prípade Nórov. Ruské médiá využijú každú bezvýznamnú návštevu zo Západu, aby vyvolali dojem, že ide o dôležitých ľudí, ktorí dávajú za pravdu vládnucemu režimu a zvyšujú tak jeho legitimitu v očiach bežných Rusov.

Na poslanca Národnej rady Marčeka sa za jeho výlet zosypala vlna kritiky od analytikov, aj od predsedníčky zahraničného výboru Kataríny Cséfalvayovej.