Nová bezpečnostná stratégia USA považuje Rusko za „destabilizačný živel“

Nová bezpečnostná stratégia USA považuje Rusko za „destabilizačný živel“

Napriek kritike konkurenčných mocností americká bezpečnostná stratégia považuje za kľúčové udržanie strategických vzťahov medzi nimi.

Americký prezident Donald Trump pri predstavovaní novej bezpečnostnej stratégie Spojených štátov zachoval kontinuitu a smer americkej zahraničnej politiky, keď Rusko a Čínu označil ako hlavných rivalov.

Prezident s odvolaním sa na nový dokument jeho administratívy kritizoval nekalé spôsoby Ruska, ktorých cieľom je zvyšovanie jeho mocenského vplyvu.

Spomenul hlavne prejavy informačnej vojny – využívanie falošných diskutérov (trollov) na ovplyvňovanie verejnej mienky, preukázané zasahovanie do volebných kampaní prostredníctvom dezinformačných kampaní nielen v západných krajinách či destabilizačné snahy ako celok.

K aktuálnemu vyšetrovaniu jeho kampane v súvislosti s ruským vplyvom sa však nevyjadril.

Časť prejavu bola venovaná aj Číne. Trump v nej hovoril o ekonomických škodách spôsobených krádežou duševných práv. Znepokojenie vyjadril z narastajúcej čínskej vojenskej kapacity, čo platí aj v prípade Ruska. Zdôraznil však bola kľúčovú dôležitosť udržania strategických vzťahov medzi veľmocami.

Nová bezpečnostná stratégia kladie dôraz aj na terorizmus, plánovanú výstavbu múru na hraniciach s Mexikom a nebezpečnú Severnú Kóreu, pri ktorej prezident vyzdvihol súčasný tvrdý postoj voči Pchjongjangu.

Príhovor sa, samozrejme, nezaobišiel ani bez rázneho populistického prízvukovania Trumpovej agendy „America First”, ktorá ma byť hlavným pilierom bezpečnostnej politiky súčasnej administratívy.

Prezident sa počas prejavu pustil aj do svojich predchodcov, ktorých kritizoval za ich údajné zanedbávanie domácej politiky a zahranično-politické prešľapy.