Nový druh očkovania bude viesť k pozitívnemu vzťahu k migrantom

Mysleli ste si, že po správach o zombie bojujúcich na Ukrajine vás už nič neprekvapí? Ste na omyle! Na svete je ďalšia bizarná konšpirácia. Hlavné správy opäť prišli so senzáciou: americkí a nemeckí vedci tentoraz pracujú na tom, aby vyvinuli vakcínu, ktorá bude u ľudí vyvolávať pozitívny postoj k migrantom. Áno, čítate správne.

Poďme pekne postupne. Presne tak, ako to u konšpirátorov býva zvykom, text nie je úplne odtrhnutý od reality, iba sú pozmenené, respektíve zamlčané podstatné informácie a zo serióznej správy o výskume sa razom stáva konšpiračný blud. Výskum skutočne prebiehal a vedci v ňom skúmali účinok hormónu oxytocínu na nastavenie spoločenských noriem človeka.

Testovaným jedincom bol oxytocín, označovaný aj ako hormón lásky, podávaný pomocou nosných kvapiek. Asi uznáte, že keď vám ide o šírenie paniky a strachu, titulok „Nemeckí a americkí vedci vyvíjajú nosný sprej, ktorý by menil postoje spoločnosti k migrantom“ nie je to pravé orechové. Vakcinácia predsa len vzbudzuje väčšie obavy a takýto titulok sa lepšie zdieľa na Facebooku ako kvapky do nosa. Preto si páni z Hlavných správ údaj o vakcíne jednoducho vymysleli.

Je tu ešte jedna podstatná vec. Vedci skúmali vzťah k ľuďom v núdzi všeobecne a v dotazníkoch sa pýtali na ochotu pomôcť utečencom, ale aj domácim obyvateľom v núdzi.

Účastníkov experimentu rozdelili na dve skupiny podľa toho, aký vzťah mali k ľuďom v núdzi pred začiatkom terapie. Potom začali obom skupinám podávať hormón oxytocín. Na konci sa ukázalo, že u tých, ktorí javili ústretové správanie pred terapiou sa tento postoj mierne umocnil. Skupina, ktorá zastávala skôr negatívny postoj, názory nezmenila skoro vôbec. To znamená, že hormón oxytocín neovplyvňuje postoj k migrantom.

Utečenci sú všeobecne vyhľadávaná téma na šírenie hoaxov a dezinformácií, a keď sa k tomu pridá spojenie s vakcináciou, ktorá je tiež obľúbenou témou konšpirátorov, poplašná správa je na svete. Podľa informácií denníka Sme má táto správa na Facebooku stovky videní a šíri sa najmä v skupinách podporovateľov strany ĽSNS.

ŽIADNE KOMENTÁRE