Nový nástroj Youtube proti dezinformáciám počas požiaru Notre-Dame robil chyby

Nový nástroj Youtube proti dezinformáciám počas požiaru Notre-Dame robil chyby

Požiar katedrály Notre-Dame v Paríži sa stal jednou z prvých skúšok novozavedených mechanizmov bojujúcich proti šíreniu dezinformácií na Youtube. Dopadla neúspešne.

Po vypuknutí požiaru v Paríži začali túto udalosť prostredníctvom Youtube naživo vysielať niektoré spravodajské weby. Nový algoritmus však niektoré z nich nesprávne automaticky prepojil s teroristickými útokmi zo septembra 2001 v New Yorku.

Tento nástroj má vyhodnocovať jednotlivé videá a v prípade, že ich vyhodnotí ako nedôveryhodné, zobrazí pod nimi sivý baner. Po kliknutí naň stránka používateľa presmeruje na Wikipédiu či Encyklopédiu Britannicu, kde sa môže dozvedieť viac. Táto služba je zatiaľ dostupná len vo vybraných krajinách.

BuzzFeed News zistil, že nesprávne prepojenie na útoky z roku 2001 sa pod zábermi z požiaru v Paríži objavilo minimálne v troch prípadoch. Po upozornení Youtube chybu napravil.

K omylu pravdepodobne došlo pre vizuálnu podobu oboch udalostí, ktoré od seba algoritmus nedokázal odlíšiť. Pri oboch nešťastiach bolo totiž veľa dymu, smogu a ohňa.

K zlyhaniu nového nástroja došlo iba mesiac po tom, čo Facebook a Youtube nedokázali zablokovať videá zo streľby na Novom Zélande.

V tomto prípade ide o technickú chybu. Požiar však sprevádzalo množstvo úmyselných dezinformácií. Prehľad niektorých z nich nájdete tu.