Nový slovenský hoax o rúškach: dve deti kvôli nim údajne odpadli

Nový slovenský hoax o rúškach: dve deti kvôli nim údajne odpadli

Slovenskom sa rozšíril ďalší hoax spojený s opatreniami proti koronavírusu. V Piešťanoch údajne odpadli dve deti kvôli rúškam. Tvrdenie nie je pravdivé.

Na stránke zameranej proti očkovaniu sa objavil hoax, že dve deti odpadli v škole v Piešťanoch kvôli rúškam. Následne ich vraj museli odviesť do nemocnice na ďalšie vyšetrenia. 

Príspevok pridala osoba z profilu, ktorý je zrejme falošný.

Na príspevok zareagovalo ministerstvo zdravotníctva na svojom Facebooku. Rezort zdravotníctva sa obrátil na nemocnicu Alexandra Wintera v Piešťanoch, ktorá obratom odpovedala, že žiadny takýto prípad neevidujú.

Príspevok bol po upozornení ministerstvom zdravotníctva vymazaný, predtým ho však stihlo zdieľať niekoľko stoviek užívateľov. 

O snahe rezortu zdravotníctva bojovať s medicínskymi výmyslami priamo na sociálnych sieťach sme už informovali. Na svojom profile poukazujú na dezinformácie, ktoré na základe overených informácií vyvracajú.

Hoax o sťaženom dýchaní kvôli rúškam sa pravidelne objavuje na internete už niekoľko mesiacov. K najčastejším argumentom patrí, že dochádza k zvýšenému vdychovaniu oxidu uhličitého.

Okrem mnohých dezinformačných stránok a skupín na sociálnych sieťach, takéto informácie zdieľajú aj slovenskí politici. 

Medzi veľkých odporcov rúšok patria napríklad poslanci z ĽSNS Milan Mazurek a Marián Kotleba. Mazureka bez rúška a bez pardonu vykázali z banky.

Hoaxy o pôvode COVID-19, zastrašovanie pred budúcou vakcínou či odmietanie všetkých preventívnych opatrení – to sú len niektoré z dezinformácií, ktoré kotlebovci šíria.

Ako sa však odborníci, vedci, lekári a zdravotnícke organizácie zhodujú, nosenie rúška nemá negatívny dopad na zdravie. Rúška nepriliehajú k tvári nepriedušne a navyše, molekuly oxidu uhličitého sú veľmi malé a cez rúško bez problémov prejdú. Všetky obavy sú preto neopodstatnené.

Primár centrálneho príjmu ružinovskej nemocnice Július Hodosy navyše pripomína, že zdravotníci nosia denne celé hodiny ochranné rúška na sálach a žiaden z nich sa kvôli nim nesťažoval na zdravotné komplikácie. 

To, že rúška v skutočnosti žiadnym spôsobom nenarúšajú našu schopnosť dýchať dokazuje aj Samuel Kováčik, známy z projektu Vedátor. 

Na svojom Instagrame urobil pokus s oximetrom, zariadením na meranie množstva kyslíka v krvi. Počas celého pokusu mal rúškom prekryté horné dýchacie cesty a množstvo kyslíka kolísalo medzi hodnotami 90-99%, v závislosti od toho, koľko v danom momente rozprával. Jedná sa o normálne hodnoty, ktoré sa ukazujú aj u človeka bez rúška.

Škodlivosť rúšok bola teda jednoznačne vyvrátená. Úrad verejného zdravia ich považuje za jeden z najlepších spôsobov ako zamedziť šíreniu COVID-19. Ich nenosenie môže naopak spôsobiť nekontrolovateľné šírenie nákazy, čoho jasným príkladom je napríklad susedná Česká republika.