,,Odborníci“ v ruských médiách majú často krajne pravicovú minulosť

,,Odborníci“ v ruských médiách majú často krajne pravicovú minulosť

Ruská informačná vojna proti Západu je živená nielen falošnými správami a dezinformáciami, ktoré šíria ruské štátne médiá. Zdanlivú dôveryhodnosť týmto nepravdivým a zavádzajúcim informáciám dodávajú rôzni údajní experti, ktorí v ruských médiách vystupujú.

Najnovší prípad falošného experta predstavuje belgický komentátor Kris Roman, ktorý informoval o udalostiach v Bruseli. Tvrdil, že v uliciach Bruselu sú každý deň znásilnené a sexuálne napadnuté doslova tisíce žien. Hlavné mesto Belgicka a sídlo viacerých európskych inštitúcií sa tak podľa neho stalo nebezpečným miestom pre život.

Ten istý ,,expert“, tentoraz ako odborník na geopolitiku, v exkluzívnom rozhovore pre ruský Sputnik vysvetlil pád letu MH17 nad Ukrajinou. Podľa neho existujú jasné dôkazy, že ruská strana s touto tragédiou nemá nič spoločné.

Zaujímavé je, že vo svojom voľnom čase sa Kris Roman venuje organizovaniu podujatí za účasti bývalého vodcu Ku-Klux Klanu a bývalého šéfa Britskej národnej strany. Jeho predošlé pôsobenie je však ešte zaujímavejšie. Roman je bývalým členom krajne pravicového Flámskeho bloku (VB), ktorý bol v roku 2004 belgickým súdom zakázaný pre jeho rasistické správanie. Meno Krisa Romana je dokonca spájané aj s krajne pravicovou teroristickou skupinou Blood and Honor a Combat 18.

Belgický ,,expert“ však nie je jediným samozvaným odborníkom vystupujúcim v ruských, štátom podporovaných médiách. Za zmienku stojí aj americký odborník na boj proti terorizmu, ktorý má za sebou trest odňatia slobody v USA. Ten si okrem iného odsedel aj za to, že sa vydával za vysokopostaveného úradníka, čím podviedol Americké vzdušné sily (US Air Force), aby ho ubytovali. Alebo britský právnik a odborník na medzinárodné právo, ktorý však prišiel o licenciu po podvedení klienta, ktorého mal zastupovať. Spomenúť možno aj nemeckého novinára, ktorý pravidelne prispieva pre RT a je, okrem iného, editorom krajne pravicového žurnálu Zuerst!. Ten je v Nemecku spájaný s viacerými škandálmi. Samostatnú kapitolu predstavuje ruský novinár Alexej Kovalev, ktorý sa často necháva vidieť a počuť na Kremľu lojálnych médiách. Kovalev, ktorý je zakladateľom stránky Noodleremover.news, na ktorej sa pravidelne objavujú dezinformácie a klamstvá.

Títo, a mnohí iní samozvaní odborníci predstavujú len ďalší nástroj ruskej informačnej vojny proti Západu. Na prvý pohľad dôveryhodné osoby však skrývajú prinajmenšom zaujímavú minulosť a ich mená sú často spájané s krajne pravicovým zmýšľaním. O tom sa však bežný čitateľ dozvedá len veľmi ťažko, ak vôbec.

Článok je voľným prekladom originálneho článku Useful experts in Russian media, ktorý na svojom webovom portále uverejnila európska úderná jednotka na boj s ruskou propagandou East StratCom Task Force.