Okamura na šírenie strachu z utečencov využíva aj chorobu, ktorá neexistuje

Okamura na šírenie strachu z utečencov využíva aj chorobu, ktorá neexistuje

Počuli ste niekedy o opičom more? Ak nie, tak určite nie ste jediní. Tomio Okamura však zrejme patrí do inej skupiny.

Predseda Hnutia SPD Tomio Okamura zverejnil 4. októbra na svojom fejsbúkovom profile video, v ktorom upozorňuje na šírenie chorôb ako západonílska horúčka a opičí mor v Európe. Podľa neho to má jednoznačný súvis s ilegálnou migráciou.

Originálny post:

Ak ste si náhodou Okamurovo video pozreli a v panike utekáte do lekárne kúpiť si lieky proti západonílskej horúčke alebo opičiemu moru, zastavte sa. Nemusíte. Západonílska horúčka sa totiž neprenáša z človeka na človeka a opičí mor ani neexistuje. To však Okamurovi nebráni šíriť strach z utečencov.

Český Nový deník sa na tieto ochorenia pýtal odborníkov. Tí potvrdili, že Okamura opäť hovorí nepravdu.

Prednosta Kliniky infekčných chorôb Fakultnej nemocnice Brno Petr Husa označil Okamurove výroky za „čisté hovadiny“. Podľa neho západonílsku horúčku prenášajú len zvieratá. Vírus najviac šíria komáre. Prenos z človeka na človeka je možný len teoreticky.

Virologička Hana Zelená zo Zdravotného ústavu v Ostrave tvrdí, že prenášačmi tejto choroby sú migrujúce vtáky, na ktorých ho prenášajú komáre. Na človeka by si taký komár sadol len vtedy, ak by nablízku nemal vtákov.

O opičom more žiadny z oslovených odborníkov nepočul. Podľa Zelenej mohol Okamura myslieť opičie kiahne. Tie sa však v Českej republike ešte nikdy nevyskytli.

Istý pražský právnik vystupujúci pod pseudonymom Prasman Dunka (Nový deník jeho skutočnú identitu pozná) už na Okamuru podal trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. Okamurovo video malo v sobotu 6. októbra viac ako 460 zdieľaní.

Namiesto toho, aby sa Okamura verejnosti za šírenie poplašnej správy ospravedlnil, útočí opäť na média, ktoré podľa neho klamú a nedávajú jemu a jeho strane dostatočný priestor.

Okamura sa 4. októbra v programe Bez cenzúry na (prozemanovskej) TV Barrandov sťažoval, že ho spolu s jeho kolegami z SPD Česká televízia málo pozýva do svojich spravodajských programov.

Podľa Okamuru sú redaktori Českej televízie len politickí aktivisti za verejné peniaze. Zástupcov SPD podľa neho pozvali do programu Udalosti a komentáre od začiatku roka len 16-krát.

Aj toto je však klamstvo. Zástupca šéfredaktora a vedúceho zahraničného spravodajstva Michal Kubal potvrdil, že členov SPD pozvali do relácie Udalosti a komentáre od začiatku roka 78-krát, tí pozvanie prijali v 29 prípadoch. Samotného Okamuru pozvali 21-krát, ten pozvanie prijal 8-krát.

Šéfredaktor spravodajstva František Lutonský tvrdí, že členovia SPD vystúpili za prvé tri štvrťroky v programoch ČT24 142-krát.

O tom, že Okamura nepatrí medzi politikov, ktorí v argumentácii obľubujú pravdu, svedčí aj jeho štatistika na stránke Demagog.cz, ktorá overuje výroky politikov.

Z celkového množstva overených výrokov (291) hovoril Okamura pravdu len v 118 prípadoch. To znamená, že ani nie v polovici prípadov. Nepravdu hovoril v 80 prípadoch, zavádzal 53-krát a 40 jeho výrokov je neoveriteľných.