Okamura šíri dezinformáciu o napadnutí britskej europoslankyne

Okamura šíri dezinformáciu o napadnutí britskej europoslankyne

Čerstvý podpredseda českého parlamentu a líder strany SPD Tomio Okamura šíri na Facebooku dezinformáciu o napadnutí Janice Atkinsonovej. Napadnúť ju mali demonštranti, ktorí protestovali proti konferencii euroskeptických a nacionalistických politikov v Prahe. Polícia fámy o napadnutí popiera.

Okamura prišiel s informáciou o napadnutí Janice Atkinsonovej v nedeľu 17. decembra. Teda deň po konferencii, na ktorej sa zúčastnila aj neúspešná kandidátka na francúzsky prezidentský post a predsedníčka francúzskej krajne pravicovej strany Národný Front Marine Le Penová, predseda holandskej Strany slobody a odporca islamu Geert Wilders a ďalší politici združení vo frakcii Európa národov a slobody.

Na konferencii účastníci diskutovali o novom usporiadaní Európy, ktorá má byť postavená na vzájomnej spolupráci suverénnych štátov bez „diktátu“ Bruselu.

Účastníčkou konferencie bola aj britská europoslankyňa a bývalá členka britskej euroskeptickej strany UKIP Janice Atkinsonová. Práve ju počas cesty na večernú časť konferencie podľa Okamuru fyzicky napadla skupina demonštrantov, ktorá sa na pražskom Chodove zišla na protest proti účastníkom konferencie.

Zdroj: Facebook Tomio Okamura – SPD

Okamura tvrdí, že medzi útočníkmi bol aj europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina a jeho starší brat Hayato Okamura (člen KDU-ČSL). Štetina a Hayato Okamura podobné obvinenia rázne odmietajú. Štětina povedal, že sa síce zúčastnil zhromaždenia pri zastávke metra Roztyly, ale na demonštrácii na Chodove nebol. Hayato Okamura tvrdí, že on sa žiadneho násilia nezúčastnil a ani si žiadnu podobnú inzultáciu na demonštrácii nevšimol.

Priamym účastníkom demonštrácie na Chodove bol bloger, aktivista a člen think-tanku Evropské hodnoty Roman Máca, ktorý sa venuje dezinformáciám, konšpiráciám a prokremeľskej propagande. Máca na svojom facebookovom profile napísal: „Já stál asi deset metrů odtud a vše viděl. Je pravda, že skupina protestujících na ni křičela a pískala. Nicméně s europoslankyní šlo cca 20 – 30 policistů (policistům tímto poděkování za bezchybné zajištění bezpečnosti všech) a aby ji někdo „brutálně násilně napadl“, tak by si musel prvně poradit s těmi 20 – 30 policisty.“

Proti verzii Tomia Okamury sa postavila aj pražská polícia, ktorá poprela, že by počas protestu musela riešiť podobný prípad.

Hovorkyňa SPD Michaela Dolanská na mieste nebola, ale odvoláva sa na člena SPD Václava Kubína, ktorý napadnutie údajne videl a nahlásil ho aj polícii. Tá však takéto hlásenie nedostala. Organizátori konferencie z radov SPD chcú napriek tomu podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Jeden z najvplyvnejších českých dezinformačných webov parlamentnilisty.cz informoval o údajnom napadnutí už v sobotu 16. decembra. Na tento článok sa odvoláva aj Okamura vo svojom statuse. V článku však chýba vyjadrenie polície.  

O prepojení dezinformačných webov a SPD sme písali už v predchádzajúcom článku. Aj podpora z týchto kruhov pomohla tejto xenofóbnej a protieurópskej strane získať v októbrových parlamentných voľbách 10,64 percenta hlasov a dostať sa do českého parlamentu ako štvrtá najsilnejšia strana.

Prívrženci SPD však na prezentáciu svojej strany nevyužívajú len dezinformačné médiá a sociálne siete. Príkladom môže byť česká televízia TV Barrandov a jej diskusný program Aréna Jaromíra Soukupa..

Roman Máca vo svojom článku pre web HlídacíPes.org píše, že pod skupinou „bežných“ občanov, ktorí dávajú politikom otázky z publika vystupujú pravidelne členovia a podporovatelia SPD a Miloša Zemana z prokremeľských a extrémistických kruhov. Významne tak dotvárajú celkovú atmosféru programu a rámcujú témy, o ktorých sa hovorí.