Operation Infektion – legendárna operácia KGB o tom, ako HIV vyrobili Američania

Operation Infektion – legendárna operácia KGB o tom, ako HIV vyrobili Američania

Sovietska KGB využila málo známe indické noviny, aby do sveta rozšírila správu, že sa americká vláda snaží vyvraždiť Afroameričanov.

Denník New York Times minulý týždeň vydal trojdielny dokument venovaný dezinformáciám. Tri epizódy nazvané Spoznajte agentov KGB, ktorí vynašli fake news, 7 prikázaní fake newsCelosvetová vojna proti pravde poskytujú pohľad do začiatkov falošných správ, ale venujú sa aj súčasnosti.

Vo videách má divák možnosť vidieť rozhovory s bývalými agentmi KGB, ale aj s ich protivníkmi z USA, ktorí mali na starosti s ruskými dezinformáciami bojovať. Dokument predstavuje aj legendárnu operáciu KGB s názvom Operation Infektion, po ktorej seriál dostal aj svoj názov. O čo v nej išlo?

Písal sa júl roku 1983, keď v indických novinách The Patriot vyšiel kontroverzný článok. Jeho autor vtedy ako vôbec prvý napísal, že Spojené štáty americké vynašli vírus HIV, ktorého cieľom je zabíjať Afroameričanov a gejov. Článok dokonca za miesto vzniku vírusu označil Fort Detrick v štáte Maryland, kde bolo do roku 1969 centrum vývoja biologických zbraní.

Správa o tom, že HIV vyrába americká armáda, obišla celý svet, ale šírila sa pomalšie, ako sme zvyknutí dnes. Televízna stanica CBS ju napríklad odvysielala až 30. marca 1987 ako súčasť svojho spravodajstva. Milióny Američanov vtedy počúvali, ako sa moderátor Dan Rather odvoláva na zistenia sovietskej armády, ktoré údajne dokazovali, že HIV vznikol práve v Spojených štátoch.

Prečo sa táto falošná správa začala šíriť práve prostredníctvom indického denníka? Text o HIV obsahoval chyby a bolo zrejmé, že ho napísal niekto, koho rodným jazykom nebola angličtina. Dokument New York Times tvrdí, že Sovietsky zväz využíval The Patriot na vydávanie správ v anglickom jazyku. Podľa bývalého agenta KGB podobné texty väčšinou vychádzali v krajinách tretieho sveta, keďže bolo jednoduché oklamať a podplatiť miestnych novinárov.

Pri tejto stratégii bolo takmer nemožné vypátrať pôvodný zdroj správy. Dva roky po zverejnení v Indii sa článok dočkal premiéry aj v ZSSR. Jedny z moskovských novín vydali správu o výrobe vírusu HIV americkou armádou. Zdroj informácie? Indické noviny The Patriot.

Ako tvrdí dokument, dobrá falošná správa potrebuje aj “užitočných idiotov“, ktorí jej dodajú potrebnú legitimitu. V roku 1986 sa prihlásili dvaja východonemeckí biológovia, ktorí vraj mali dôkaz o tom, že USA naozaj vyrába HIV. KGB potom zabezpečilo, aby sa správa a “dôkaz“ o tom, že USA vyrába vírus na vraždenie Afroameričanov, rozšírila po celej Afrike. Netrvalo dlho, a tento výmysel o HIV bol uverejnený viac ako 200-krát v 80 rozličných krajinách.

A tak sa dostávame až k televíznemu vysielaniu v roku 1987. Dezinformácia v zahraničí poškodila imidž Spojených štátov, keďže niektoré zahraničné vlády výmyslu uverili. Zamestnanci amerických inštitúcií dokázali správu vyvrátiť a zo šírenia dezinformácie obvinili Sovietsky zväz. Argumenty Američanov sa dostali až do Kremľa, priamo k vtedajšiemu vládcovi Michailovi Gorbačovovi.

Pár dní potom sa stalo niečo nemysliteľné. Gorbačov dezinformáciu vyvrátil, ospravedlnil sa americkému prezidentovi Ronaldovi Reganovi a sľúbil, že falošná správa sa nebude šíriť ďalej.

Tým bola celá kauza uzavretá. Jedna z najväčších a najefektívnejších dezinformačných operácii však poukazuje na premyslenosť sovietskych stratégií. Môžeme teda predpokladať, že niečo zdedili aj súčasné ruské tajné služby.