Pesimisti mali pravdu. Singapur pod zámienkou fake news umlčiava opozíciu

Pesimisti mali pravdu. Singapur pod zámienkou fake news umlčiava opozíciu

V Singapure už pred rokom v apríli predstavili zákon na boj proti hoaxom. Viacerí odborníci však upozorňovali, že jeho podoba môže viesť k zneužívaniu vládou proti opozícii. Minister spravodlivosti Singapuru ubezpečoval, že nič také sa nemôže diať. No ale, ale dialo sa to počas celej predvolebnej kampane. 

V piatok 10. júla sa uskutočnili v Singapure parlamentné voľby. Ako upozorňuje americký portál CNBC, tak môžu byť zlomové z viacerých dôvodov. Napriek sľubnému začiatku, krajinu stále trápi koronavírus a s ním blížiaca sa ekonomická recesia.

V mene zákona zmeňte názor

Vládna Ľudová akčná strana (PAP – People’s Action Party) využíva všetky dostupné možnosti, ako sa udržať pri moci – dokonca aj obmedzovanie slobody slova. 

V máji minulého roku totiž Singapur schválil zákon, ktorý má zamedziť šíreniu dezinformácií. Vláda tak môže žiadať sociálne siete ako Facebook či Twitter o označenie obsahu, ktorý samotná vláda pokladá za zavádzajúci alebo klamlivý. V extrémnych prípadoch môže nariadiť vymazanie týchto príspevkov, uložiť pokutu do výšky zhruba 630 tisíc eur či dokonca uväzniť jednotlivcov až na desať rokov.

Zákon na seba nenechal dlho čakať a už v novembri ho politici aplikovali po prvýkrát na príspevok na Facebooku. Miestny politik Brad Bowyer musel v mene zákona zmeniť status na Facebooku, v ktorom písal, že vláda vyšla v ústrety veľkým korporáciám.

V januári tohto roku podala opozičná strana SDP (The Singapore Democratic Party) na súd prvý podnet na prešetrenie. Organizácie ako Reportéri bez hraníc túto legislatívu už od začiatku značne kritizovali. Obávali sa obmedzenia slobody slova a potláčania opozície.

Nie všetci kampaňujú férovo

Od 1. júla bola predvolebná kampaň v plnom prúde. Otázky imigrácie a pracovných príležitostí predstavujú tie najväčšie trecie plochy. Opoziční kandidáti boli na základe anti-fake news zákona napomenutí za príspevky o vládnych výdavkoch na zahraničných študentov, plány mestského štátu zvýšiť obyvateľstvo zo súčasných 5.7 miliónov na desať; a za príspevky o vládnych odporúčaniach, ktoré odhovárali zahraničných zamestnancov od testovania sa na COVID-19.

V kontexte zneužívania anti-hoaxového zákona proti opozícii asi neprekvapí, že ani jeden vládny politik nebol za svoje príspevky ani raz napomenutý. Napriek tomu vláda aj naďalej odmieta, že zákon by mohol byť zneužitý na potláčanie slobody slova, či opozičnej kritiky. 

V priebehu kampane tak bolo “právo napomínať” presunuté z ministrov na starších štátnych úradníkov. Vláda sa tak naoko snaží predísť konfliktu záujmov.

Kontroverzná Ázia, úspešnejšia Európa

Singapur nie je jediným štátom, ktorý schválil zákon na reguláciu fake-news. Katar tiež prijal zákon, ktorý je podobne kritizovaný ako ten v Singapure. V Európe sa na národnej úrovni angažuje proti hoaxom Francúzsko, Nemecko aj Chorvátsko – tam sú obavy o čosi menšie. Spojené štáty s prípravou podobnej legislatívy ešte stále bojujú.

O zákonoch proti dezinformáciám sme už písali tu, ad-hoc nariadenia týkajúce sa šírenia hoaxov v určité dni ako napríklad 1. apríla sme popísali tu.