Pokus o ovplyvnenie amerických volieb odhalili tesne pred ich začiatkom

Pokus o ovplyvnenie amerických volieb odhalili tesne pred ich začiatkom

V utorok sa v Spojených štátoch amerických konali ďalšie voľby, ktoré sa pokúšali ovplyvniť internetové účty s veľkou pravdepodobnosťou napojené na ruskú vládu.

Voľby do kongresu sa snažili narušiť šírením tém a informácií rozdeľujúcich americkú spoločnosť. Americké bezpečnostné spoločnosti a vládni vyšetrovatelia sa však snažili ich aktivity dostať pod kontrolu.

Napriek tomu, že voľby do amerického kongresu útočníci nenapadli priamo, využili na to opäť dezinformácie. Dôkazom je zablokovanie až 115 účtov, z toho 85 na Instagrame, ku ktorému pristúpil Facebook. Stalo sa tak tesne pred voľbami v pondelok v noci. Zablokované facebookové účty boli prevažne v ruštine a francúzštine, instagramové prevažne v angličtine. Niekoľko mesiacov pred voľbami sa dokonca objavili falošné účty napojené na Irán. Aj tie Facebook odstránil.

Americké spravodajské služby zachytili snahu ovplyvniť americké voľby už v roku 2016, keď Kremeľ využil šírenie dezinformácií v prospech Donalda Trumpa. Ruská vláda, samozrejme, ovplyvňovanie prezidentských aj tohtoročných volieb do kongresu odmieta. Hovorca Vladimira Putina povedal, že nebude reagovať na obvinenia analytikov, o ktorých nevie, či kybernetickej bezpečnosti vôbec rozumejú. Dodal, že Kremeľ po voľbách do kongresu neočakáva zlepšenie vzájomných vzťahov.

Snaha Ruska zasahovať do vnútornej politiky Spojených štátov sa pripisuje napríklad spoločnosti Internet Research Agency, ktorá sídli v ruskom Petrohrade. Minulý mesiac sa objavili informácie, že spoločnosť používala falošné účty na sociálnych sieťach, aby tak ovplyvnila americkú verejnú mienku. V kauze bola obvinená Elena Aleksejevna Chusjanova, ktorá mala kľúčovú úlohu v projekte Lakhta, ktorého cieľom bola informačná vojna proti Spojeným štátom. Šírila obsah zameraný na rasovú nenávisť, kontrolu zbraní či tému prisťahovalectva.

Internet Research Agency vynaložila obrovské finančné prostriedky na politické ovplyvňovanie. Len pri amerických prezidentských voľbách v roku 2016 to bolo 12 miliónov dolárov, minulý rok to bola približne rovnaká suma. V prvej polovici tohto roka sa suma vyšplhala na 10 miliónov dolárov.