Politici šíria nepravdy o migračnom pakte, minister zahraničia podal demisiu

Politici šíria nepravdy o migračnom pakte, minister zahraničia podal demisiu

Globálny pakt OSN o migrácii vyvolal v slovenskej politike búrlivé diskusie. Ich výsledkom bola demisia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka.

Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok 90 hlasmi schválili návrh uznesenia SNS a Smeru-SD, podľa ktorého sa má Slovensko stiahnuť z procesu prijímania paktu o migrácii. Pakt je podľa neho pre Slovensko nebezpečný, a nie je v súlade s našou aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou.

O pakte sa bude rokovať na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov 10. a 11. decembra v Maroku.

Predseda SNS sa po hlasovaní v parlamente spolieha na premiéra Petra Pellegriniho, že dodrží svoje slovo a Slovensko sa na rokovaní v Marrákeši nezúčastní. Predseda vlády to v piatok opakovane potvrdil.

Pakt o migrácii sa stal na Slovensku terčom mnohých neprávd a bludov. Slovenská národná strana na čele s Andrejom Dankom vyhlasuje, že dokument je nekomplexný a orientuje sa len na práva migrantov. Tiež tvrdí, že dokument povyšuje migrantov nad pôvodné obyvateľstvo. V skutočnosti sa však pakt snaží o to, aby každý migrant mohol požiadať o migráciu legálne, bezpečne a riadene. Pre Slovensko by to teda znamenalo, že získa informácie o tom, kto do krajiny prichádza, za akých podmienok a za akým účelom. V tomto ohľade by bol pakt pre Slovensko dokonca prínosný.

Predseda Smeru Robert Fico zaujal voči paktu o migrácii rovnako negatívne stanovisko. Tvrdí, že je pre Slovensko nebezpečný a zlý. Migrácia podľa neho priniesla do Európy terorizmus, je nebezpečná a ohrozuje nás. Slovensko musí nespochybniteľne dokument odmietnuť. Na druhej strane však Fico chce, aby ministrom zahraničných vecí naďalej ostal Miroslav Lajčák, ktorý účasťou na rokovaní v Maroku podmieňoval svoje zotrvanie vo funkcii. Skĺbiť dve protichodné požiadavky sa však zdá byť nemožné.

Podľa Smeru a SNS pakt o migrácii po prijatí ohrozí naše národné záujmy. V skutočnosti ide o nezáväzný dokument, čo samotný pakt viackrát pripomína. Prijatie ďalších opatrení teda zavisí od slovenskej vlády a parlamentu. Text dokumentu potvrdzuje zvrchované právo štátov určiť si svoju migračnú politiku. Okrem iného sa pakt o migrácii venuje riešeniu problémov rozvojových krajín, z ktorých ľudia utekajú. Po prijatí paktu by sa štáty zaviazali, že budú rozvojovým krajinám pomáhať v oblasti zdravia, klimatických zmien, hygieny, znižovania chudoby alebo ekonomiky, čo by malo prispieť k obmedzeniu migrácie.

Miroslav Lajčák bol hlavným zástancom paktu na Slovensku. Ako predseda Valného zhromaždenia OSN sa priamo podieľal na jeho na príprave. Nepravdy o pakte podľa neho vo svoj prospech využívajú xenofóbovia, nacionalisti a populisti. Jeho postoj odmietal predovšetkým Andrej Danko, ktorý jeho vyjadrenia o pakte a migrácii označil za “hlúposti”.

Po prijatí uznesenia SNS a Smeru-SD v parlamente sa minister rozhodol podať demisiu.