Poslanec Smeru Blaha valcuje dezinformačný Facebook

Poslanec Smeru Blaha valcuje dezinformačný Facebook

Nepodložené a neoveriteľné konšpirácie, útoky na médiá a odkazy na nacionalizmus sú podľa analýzy hlavnými črtami pôsobenia poslanca Smeru na internete.

Portál Infosecurity.sk priniesol začiatkom decembra výsledky pilotného monitoringu slovenskej antisystémovej scény na Facebooku.

Nápad na spracovanie analýzy sa zrodil z narastajúcej polarizácie pravo-ľavého spektra politickej scény. Jedna skupina propaguje tvrdú formu nacionalizmu, zatiaľ čo tá druhá umiernené vlastenectvo. Zvyčajne na okraj odsúdené extrémne naratívy však čoraz častejšie infiltrujú tradičnú (nielen) slovenskú politiku.

Čo monitoring sleduje

Monitoring rozlišuje medzi dvoma základnými alternatívami – nacionalizmom a umierneným vlastenectvom. Nacionalizmus propaguje štátnu suverenitu a monopol národného princípu nad ľudskými právami, šíri strach a negatívne emócie, zatiaľ čo neeticky vyčleňuje protivníkov na základe identity.

Vlastenectvo je druhou možnosťou – aj napriek tomu, že si chce štát v globalizovanom svete zachovať svoju národnú identitu, nelegitimizuje politické násilie a má inkluzívnu povahu – rešpektuje ľudské práva a slobody.

Zatiaľ čo vlastenectvo je perfektne zlučiteľné so súčasným demokratickým zriadením, nacionalizmus taký nie je. Logicky teda ide o antisystémovú ideológiu, ktorú monitoring na sociálnych sieťach sledoval.

Z konšpiračných stránok sa dezinformácie a antisystémové naratívy po novom presunuli najmä na Facebook. Portál Infosecurity.sk zmapoval tento fenomén na základe najvirálnejších statusov, pričom sledoval hneď niekoľko tém. Medzi ne patrili “spochybňovanie legitimity volieb, konšpirácie a skryté záujmy, útoky na médiá, tradičné hodnoty v nebezpečí, korupcia a vplyv oligarchov, nacionalizmus, anti-USA, anti-LGBTI, anti-EÚ,dehumanizácia, útoky na občiansku spoločnosť a velebenie totalitných režimov”.

Cieľom týchto dezinformačných naratívov je polarizovať a následne fragmentovať občiansku spoločnosť. Propagujú hodnoty, ktoré nie sú zlučiteľné s demokratickým zriadením, čím zásadne ohrozujú spoločnosť, ale aj štát ako taký.

A aké boli výsledky?

Najhoršie zo všetkých dopadla facebooková stránka poslanca za stranu Smer-SD Ľuboša Blahu. Svoj obsah postavil na “na nepodložených a neoveriteľných konšpiráciách, častých útokoch na médiá a odkazoch na prvky nacionalizmu”. Neslávne prvé miesto zo všetkých sledovaných profilov si vyslúžil aj dehumanizáciou svojich politických oponentov.

V rebríčku najvirálnejších antisystémových profilov sa v tesnom závese umiestnili Ľuboš Hrica a Milan Uhrík. Ľuboš Hrica boduje s antiimigračnou tematikou talianskej extrémnej pravice, zatiaľ čo Milan Uhrík manipulatívne zostriháva svoje výstupy z europarlamentu (o čom sme už písali napríklad tu) alebo šíri proruské dezinformácie (možnosť prečítať si tu). V rebríčku virálnych antisystémových profilov sa umiestnil, hoci so slabším obsahom, aj Andrej Danko.

Medzi často opakované témy sa zaradilo aj velebenie totalitných režimov – napríklad Číny alebo Ruska. Paradoxne sa veľmi málo statusov venovalo spochybňovaniu Európskej únie či členstvu Slovenska v NATO.

Kompletné znenie výsledkov monitoringu spolu s grafmi je dostupné na webe Infosecurity.sk.