Pre Trumpa bol samit s Putinom “veľký úspech”

Pre Trumpa bol samit s Putinom “veľký úspech”

Prezident Spojených štátov amerických Donald Trump sa vrátil zo svojej zahraničnej cesty po Európe. Po rokovaniach s lídrami členských štátov NATO a návšteve Spojeného kráľovstva sa počas nej stretol aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Prezident Trump považuje helsinský summit za “veľký úspech“. Na Twitteri si pochvaľoval, že si s Putinom dobre rozumeli a prediskutovali veľa dôležitých tém, z ktorých môžeme čoskoro očakávať “veľké výsledky”. Konkrétne však rusko-americkú spoluprácu Trump nepriblížil.

Stretnutie sa nepozdávalo nielen spojencom z NATO, ktorí od anexie Krymu s prezidentom Putinom nerokujú, ale ani kolegom na domácej politickej scéne. Senátor z Arizony Jeff Flake označil stretnutie za “hanebné”. Senátor za Massachusetts Ed Markey považuje budovanie vzťahov s Ruskom za “veľmi znepokojivé”.

Veľkú pozornosť pútalo Trumpovo vyjadrenie o ovplyvňovaní volieb. Prezident v ňom akoby ignoroval 37-stranovú žalobu špeciálneho tímu amerického ministerstva spravodlivosti voči 13 ruským občanom pre ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb a šírenie dezinformácií. Počas samitu uviedol: “Nevidím dôvod, prečo by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb.”

Americké obvinenia o zasahovaní pritom v minulosti potvrdili aj bývalí pracovníci petrohradskej Internetovej výskumnej agentúry, ktorá je podozrivá z ovplyvňovania volieb a zo šírenia falošných správ. Ani podľa predsedu dolnej komory Kongresu Paula Ryana sa nedá pochybovať o ruskom ovplyvňovaní volieb.

Viaceré kritické hlasy aj z Republikánskej strany presvedčili prezidenta a ten svoj názor upravil. “Nevidím dôvod, prečo by Rusko nemalo byť zodpovedné za zasahovanie do volieb,” vyhlásil po návrate v Bielom dome.  

Napriek tomu, že Trump vo svojej bezpečnostnej stratégii na začiatku roka Rusko ostro kritizoval pre prejavy informačnej vojny a označil ho za “rivala”, po novom sa teší zo zlepšovania vzájomných vzťahov.