Prečo Únia zakazuje pestovanie niektorých druhov rastlín?

Prečo Únia zakazuje pestovanie niektorých druhov rastlín?

Európska únia prichádza s ďalšou nezmyselnou reguláciou. Občanom chce najnovšie diktovať, aké rastliny majú vo svojich záhradách pestovať. Aj takéto dezinformácie sa šíria českým a slovenským internetom.  

Ako prvý o tom informoval český bulvárny portál Blesk. Správu postupne prebrali známe slovenské konšpiračné weby Zem a Vek a Hlavné správy, ale aj Pluska.

Áno, je pravdou, že Európska únia sa snaží o reguláciu pestovania a chovu určitých druhov rastlín a živočíchov. Realita je však iná, ako píšu dezinformátori vo svojich článkoch. Prečo sa Únia snaží o takúto reguláciu?

Na začiatok je dobré poznamenať, že ide o reguláciu takzvaných inváznych druhov, teda druhov, ktoré sa dostali do Európy z tretích krajín a keďže tu nemajú prirodzených nepriateľov, spôsobujú značné škody na európskej faune a flóre.

V roku 2008 dosiahli náklady na kontrolu inváznych druhov a odstraňovanie škôd, ktoré spôsobili v celej Európskej únii 9,6 až 12,7 miliardy eur. Okrem hospodárskych škôd majú invázne druhy negatívny vplyv aj na zdravie obyvateľov. Niektoré vyvolávajú alergické reakcie, iné sa zas spájajú s prenosom rôznych vírusových ochorení.

Spomínaná regulácia nie je najnovším výmyslom bruselskej byrokracie tak, ako sa to dezinformátori snažia prezentovať. Smernicu prijali už v roku 2014 pod číslom 1143/2014 a prvý zoznam inváznych rastlín začal platiť už minulý rok. Od augusta tohto roku ho iba rozšírili o dvanásť ďalších druhov.

Keďže články sa snažia naznačiť, že zoznam zostavuje niekoľko úradníkov v bruselskej kancelárii, je dobré ozrejmiť proces zostavovania tohto zoznamu. O každom druhu zaradenom medzi invázne rastliny rozhoduje vedecká rada zložená zo zástupcov všetkých členských štátov. To znamená, že je tam aj slovenský zástupca. Rovnako môže každý členský štát navrhovať druhy rastlín a živočíchov, ktoré by do zoznamu mali byť pridané.

Podobne ako pri zakrivených uhorkách a banánoch aj tu je pravda iná a dá sa pomerne ľahko overiť. Stačí si nájsť pár minút času a použiť Google. Ak by tak urobili aj redaktori týchto „spravodajských“ webov, zistili by, že nové a nezmyselné nariadenie nie je až také nové ani nezmyselné.