Prehľad dezinformácií, manipulácií a propagandy počas tretieho novembrového týždňa

Prehľad dezinformácií, manipulácií a propagandy počas tretieho novembrového týždňa

Redakcia portálu Antipropaganda.sk prináša aj tento týždeň z toho najzaujímavejšieho, čo sa za posledný týždeň odohralo na domácej aj zahraničnej dezinfoscéne.

Facebooku opäť dominoval Uhrík

Najzdieľanejším príspevkom tohto týždňa sa opäť raz stalo video Milana Uhríka z Európskeho parlamentu. Týka sa diskusie vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. V expertnej debate, ktorá bola zameraná na hybridné hrozby, vystúpil aj slovenský odborník Daniel Milo z organizácie Globsec. Milo sa vo svojom príspevku venoval propagande a dezinformáciám, spomínal aktivity Číny aj Ruska, a mimo iného si pomáhal aj príkladmi zo Slovenska. Spomínal antisemitský článok konšpiračného magazínu Zem a Vek či základňu Nočných Vlkov pri Trnave.

Uhrík situáciu prezentuje tak, že prišiel do Bruselu ohovárať. Z jeho vystúpenia účelovo vybral práve časti, kde Milo používa príklady zo Slovenka a snaží sa vyvolať dojem, že jeho vystúpenie bolo zamerané iba na Slovensko. Časti, kde hovorí o iných krajinách, Uhrík vynechal.

Do videa sa však dostala Uhríkova reakcia na Milove vystúpenie, v ktorej bráni Slovensko a slovenskému expertovi podľa svojich slov naložil. V Uhríkovom ponímaní to znamená útok ad hominem na Mila a organizáciu, pre ktorú pracuje. Globsec obvinil z toho, že je financovaný americkým Kongresom, a teda je zahraničný agent. Reakcia, kde Daniel Milo priznáva financovanie z prostriedkov National Endowment for Democracy, rovnako aj zo zdrojov EÚ, slovenských ministerstiev a súkromného sektora, sa do videa opäť nedostala.

 

Infovojna – príklad toho, ako sa novinárska práca nerobí

Tento týždeň sa na dezinformačnom portáli Infovojna objavil rozhovor s bývalou zamestnankyňou ministerstva zahraničných vecí Ivetou Michalíkovou. Tá tvrdila, že v roku 2010 počas toho, ako pracovala na konzulárnom oddelení Veľvyslanectva SR v Etiópii, mala riešiť prípad zadržania niekoľkých slovenských občanov v Stredoafrickej republike. Keďže tam nemáme zastupiteľský úrad, túto krajinu pokrýva práve naša ambasáda v Etiópii. Aj keď sa situácia podľa nej zdala veľmi naliehavá, nakoniec dostala telefonát, že všetko je v poriadku a prípadom sa už nemusí zaoberať, pretože občania sú už na Slovensku.

Ako podľa jej slov neskôr zistila, malo ja jednať o bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorý sa mal spolupodieľať na pašovaní zbraní do viacerých afrických krajín, kam bol v tom čase ich vývoz zakázaný. Kiska sa spolu so svojimi spoločníkmi mal ísť v roku 2010 osobne presvedčiť, že dodávka do Severoafrickej republiky skutočne dorazila. Pritom však boli zadržaní a uväznení pre podozrenie z organizovania štátneho prevratu. Z väzenia ich následne oslobodilo ozbrojené komando.

Na podloženie svojich tvrdení neponúka Iveta Michalíková žiadne dôkazy, iba údajné svedecké výpovede dvoch svedkov, ktorí sa nemôžu vrátiť na Slovensko, lebo sa boja o svoju bezpečnosť. Počas svojho 20-minútového rozhovoru viackrát zdôrazňuje, že ide o sprostredkované informácie. Kompletné vyšetrenie udalosti bude podľa jej slov možné, iba ak tu bude priaznivý politický režim.

Infovojna celý príbeh prezentuje ako pravdivý bez toho, aby si informácie overila u dotknutých strán. Márne by ste hľadali vyjadrenie Andreja Kisku či ministerstva zahraničia. Zaujímavé je, že naratív o Kiskovi ako pašerákovi zbraní si už osvojil aj Štefan Harabin a môžeme očakávať, že sa v predvolebnej kampani bude ďalej objavovať.

 

Irena Bihariová vyzbierala už skoro 9-tisíc na boj proti dezinformáciám 

V novinách, ktoré vydávajú Kotlebovci, sa objavila správa, že Irena Bihariová dostala od ministerky školstva Lubyovej tisícové dotácie na pretláčanie LGBTI ideológie na školách. Bihariová je podpredsedníčka strany Progresívne Slovensko a predsedníčka občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu. Podľa centrálneho registra zmlúv však žiadne dotácie nedostala. Peniaze z ministerstva školstva nedostalo ani OZ Ľudia proti rasizmu.

Bihariová sa rozhodla proti ĽSNS podať žalobu. Aby mohla súdny spor financovať, rozhodla sa založiť transparentný účet a požiadať ľudí o pomoc. Celkové náklady odhadla na 2 000 eur. To sa jej podarilo vyzbierať za necelých 24 hodín. V súčasnosti je na účte už skoro 9 000. Zvyšné peniaze plánuje použiť na tvorbu novín, ktoré vyvrátia najčastejšie mýty a hoaxy rozoštvávajúce spoločnosť. Noviny bude distribuovať ľuďom do schránok podobne, ako to robia Kotlebovci.

 

Zopár zaujímavostí zo sveta 

  • Turecko šíri propagandu na Twitteri. Keď turecká armáda začiatkom októbra vtrhla do severovýchodnej Sýrie, rozpútala sa na internete informačná operácia. Na Twitteri a Instagrame sa hneď objavilo množstvo fotografií, na ktorých tureckí vojaci objímajú bábätká, dávajú jedlo deťom alebo pomáhajú starým ženám. Fotografie mali tisíce vzhliadnutí a následne aj veľké množstvo zdieľaní. Lenže na fotografiách neboli len tureckí vojaci, a nie všetky pochádzali z miesta bojov alebo z tohto obdobia.

 

  • Twitter ide bojovať proti deepfake videám. Twitter oznámil, že chce bojovať proti deepfake videám a zmanipulovaným obrázkom na svojej platforme. Iniciatíva prichádza pred blížiacimi sa americkými prezidentskými voľbami. Sociálna sieť zvažuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť šíreniu zmanipulovaného obsahu na internete a žiada verejnosť o spätnú väzbu. ​

 

  • Pervyj Kanal má finančné problémy. Ruský propagandistický kanál Pervyj sa dostal do finančných problémov. Za posledné roky sa podieľal na šírení viac ako 500 dezinformačných správ, napríklad o zostrelení lietadla MH17 nad východnou Ukrajinou.