Prehľad dezinformácií, manipulácií a propagandy počas tretieho októbrového týždňa

Prehľad dezinformácií, manipulácií a propagandy počas tretieho októbrového týždňa

Redakcia portálu Antipropaganda.sk opäť pripravila výber toho najzaujímavejšieho, čo sa za posledný týždeň odohralo doma a vo svete v oblasti dezinformácií, propagandy a online manipulácií. 

Dezinformačné médiá sú pri informovaní o kauze Gorila na Ficovej strane

Slovenskou verejnosťou opäť po rokoch otriasa kauza Gorila. V noci z utorka na stredu poslal anonym do redakcií viacerých slovenských médií 39-hodinovú nahrávku. Nahrávka z rokov 2005 a 2006 zachytáva, ako šéf finančnej skupiny Penta, Jaroslav Haščák, dohaduje úplatky a provízie pri štátnych obchodoch. Veľkú časť tvoria rozhovory medzi Haščákom a Jirkom Malchárkom, vtedajším ministrom hospodárstva za ANO a Annou Bubeníkovou, šéfkou Fondu národného majetku a nominantkou SDKÚ.

Okrem toho sa tam objavuje časť s Robertom Ficom, kde pije povestnú kolu a popritom hovorí o financovaní jeho strany a o potenciálnej spolupráci Penty s budúcim ministrom zdravotníctva Pavlom Paškom.

Nahrávka Gorily okamžite začala dominovať slovenskému mediálnemu priestoru a známe dezinformačné weby ako  Hlavné správy, Zem a vek a Infovojna začali opäť predvádzať svoju „nezávislosť“ a „objektívnosť“.

Podobne ako tomu bolo v prípade protestov Za Slušné Slovensko a Veľkého protikorupčného pochodu, opäť preberajú rétoriku strany Smer. Za zverejnením nahrávky vidia snahu mainstreamových médií bojovať proti Smeru a obviňujú ich zo zaujatého spravodajstva a referovania o Gorile.

Ďalej šíria naratív najväčšieho konšpirátora v slovenskom parlamente, Ľuboša Blahu, ktorý sa dostal aj do českej verzie Sputnika. Ten blúzni o liberálnych fašistoch, ktorí sa pomocou spravodajských služieb snažia v štáte prevziať moc. Vypustenie nahrávky je podľa Blahu prvý krok k prevratu, ktorý vyvrcholí 17. novembra.

Čo z toho vyplýva? Dezinformačné médiá opäť nepoužívajú fakty, ale vyberajú si falošné tézy zapadajúce do ich ideologického videnia sveta, v ktorom sú liberalizmus a proeurópske smerovanie Slovenska väčšie nebezpečenstvo ako systematické rozkrádanie štátu, korupcia a vplyv oligarchov na chod štátu, proti ktorému vlády Roberta Fica takmer nič nerobili.

Duel Hlinu a Harabina na TA3 v znamení konšpirácií 

Ešte minulú nedeľu sa v debate na TA3 stretol sudca najvyššieho súdu, volebný líder strany Vlasť a ví-ťaz prezidentských volieb Štefan Harabin s predsedom KDH Alojzom Hlinom. V diskusii sa objavili aj konšpirácie, ale nešíril ich ten, od koho by ste to čakali.

Hlina počas diskusie prišiel s historkou o tom, ako podľa neoverených informácií pracujú na Harabinovej kampani spravodajské tímy z USA a Izraela. Tie do reklám vložili počítačového červa. Keď užívateľ klikne na jeho reklamu, červ sa mu nainštaluje do počítača, stiahne mu tam porno a takto zničí rodinu.

Alojz Hlina neskôr pre Denník N vysvetľoval, že išlo a vymyslené tvrdenia a jeho cieľom bolo zaskočiť Harabina využitím jeho vlastných zbraní.

Využívať takúto taktiku v čase, keď má Slovensko problém s dezinformáciami je hlúpe a mimoriadne nebezpečné. Na školách stále chýba výučba mediálnej gramotnosti a kritického myslenia. Podľa dát nameraných Globsecom je zhruba polovica Slovákov náchylná veriť konšpiračným teóriám a ministerka zdravotníctva musí poslancom v parlamente 15 minút vysvetľovať, prečo sú dezinformácie o očkovaní nebezpečné.

Na celej situácii je prekvapivé aj to, že to bol práve Hlina, kto sa uchýlil k takejto taktike. V minulosti sa totiž zviditeľnil tým, že na tlačovke odmietol odpovedať na otázky redaktorovi Hlavných správ.

Uhrík sa v Európskom parlamente správa ako proruský troll 

Kotlebovský europolanec, ktorý sa preslávil tvrdením, že nie je historik, a preto sa nemôže vyjadrovať k tomu, či holokaust bol, alebo nie, zverejnil na svojom Facebooku vystúpenie z Európskeho parlamentu. V ňom hovorí „otvorene pravdu“ o tom, kto je zodpovedný za destabilizáciu Ukrajiny. Ak by ste to náhodou nevedeli, sú to spravodajské služby a mimovládne organizácie financované nikým iným ako USA a Európskou úniou. O úlohe Ruska v prejave nenájdeme ani zmienku.

Práve toto je jeden z mnohých naratívov, ktoré o Ukrajine šíri  Kremeľ  prostredníctvom svojich štátom ovládaných médií, pochybných webov a rôznych užitočných idiotov.

Slováci šírili hoax o migrantoch 

Hoaxy o migrantoch sú už taká klasika. Tento týždeň sa stal virálnym príspevok istého Michala Litvu, ktorý chcel od „Zuzy“ (zrejme prezidentky Čaputovej) vysvetlenie, ako je možné, že slovenský dôchodca dostáva na deň 13 eur, zatiaľ čo migrant v EÚ dostáva 37 eur. Už na prvý pohľad ide o nezmysel, pretože z textu nie je zrejmé, o akého migranta ide a v ktorej krajine dostáva takýto príspevok. Napriek tomu ho šírili tisíce Slovákov. Ako uviedla polícia na svojom Facebooku, žiadatelia o azyl u nás dostávajú vreckové vo výške 40 centov na deň. Po udelení azylu je im poskytnutá finančná pomoc približne 9,68 eur na deň zo zdrojov Európskej únie.​

 

Zopár zaujímavostí zo sveta 

  • Obeť konšpirátorov vyhrala v Amerike súdny spor. Otec malého chlapca, ktorý bol jednou z obetí streľby v škole Sandy Hook v roku 2012, vyhral súdny spor s autormi knihy Nobody died at Sandy Hook. Autori v knihe tvrdia, ako to už so samotného názvu vyplýva, že pri streľbe v škole nikto nezomrel a otec obete úmrtný list sfalšoval. Autori knihy teraz musia zaplatiť pokutu vo výške 450 000 dolárov.

 

  • V Česku vytvorili Atlas konšpirácií. Zaujímavý projekt spustili študenti a výskumníci z Karlovej Univerzity v Prahe. Vytvorili databázu 270 konšpirácií, ktoré potom zaraďujú do širších naratívov a prepájajú so stránkami, ktoré ich šíria. Zoznam obsahuje staré známe teórie, ako napríklad, že dvojičky si Američania zhodili sami, ako aj novinky o tom, že nedávny útok na synagógu v nemeckom Halle zorganizoval Mosad.

 

  • České Parlamentní listy sú proruské a šíria dezinformácie. Tvrdia to české súdy, aj keď rozsudok ešte nie je právoplatný. Parlamentí listy sa súdili s denníkom Forum 24 pre článok, v ktorom bolo napísané, že šíria lži, dezinformácie a názory extrémistov. V článku sa tiež spomínalo, že Parlametní listy sa podieľajú na rozklade spoločnosti a sú súčasťou ruskej hybridnej vojny voči Západu. Súd sťažnosť zamietol s tým, že tvrdenia majú vecný základ a Forum 24 neprekročilo prípustnú mieru kritiky.

 

  • Trump sa stal obeťou dezinformácií. Aj keď americký prezident má vo zvyku za fake news označovať všetky kritické správy voči jeho osobe, v piatok sa stal naozaj obeťou dezinformácií. Trump prijímal v Bielom dome talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu. Po ich tlačovej konferencii sa objavilo niekoľko správ o tom, že svojho hosťa nazval prezident Mozzarella a tiež tvrdil, že USA a Taliansko sú spojenci už od starovekého Ríma. Hoci Trump má históriu v komolení cudzích mien, a svoje o tom vie aj Maroš Šefčovič, nič z uvedených tvrdení nie je pravdivé.