Pristátie na Mesiaci nebolo dielom Hollywoodu. Konšpiračné teórie majú logické vysvetlenie

Pristátie na Mesiaci nebolo dielom Hollywoodu. Konšpiračné teórie majú logické vysvetlenie

Pred pár dňami sme si pripomínali 50. výročie štartu Apollo 11, ktorým sa začala prvá úspešná cesta na Mesiac. Ako je však možné, že na dobových fotografiách nie je vidno hviezdy? A čo vlajka, ktorá veje vo vetre? Nič, čo by nešlo vysvetliť.

Bolo to 20. júla 1969, kedy posádka Apollo 11 pristála na Mesiaci. „Malý krok pre človeka, ale veľký krok pre ľudstvo“, povedal vtedy americký astronaut Neil Armstrong. Táto udalosť však rozpútala búrlivé diskusie, ktoré pretrvávajú dodnes. Pristáli Američania v roku 1969 na mesiaci alebo išlo len o propagandu?

Existuje viacero teórií, ktorými konšpirátori obhajujú názor, že pristátie na Mesiaci je len podvrh.

  1. na fotografiách nevidno hviezdy
  • Ako argumentuje britská BBC, hviezdy na fotkách sú veľmi slabo viditeľné, pretože fotografie boli zaostrené tak, aby zachytávali astronautov, nie hviezdy.

 

2. fotografia, na ktorej americká vlajka vyzerá akoby viala vo vetre

  • Keďže na Mesiaci žiadny vietor nie je, táto teória zaujala mnohých konšpirátorov. Ohnutý tvar, ako aj pohyb vlajky, boli spôsobené tým, že sa ju astronauti pokúšali rotačným pohybom zapichnúť do Zeme. Dôkazom je aj video, na ktorom je možné vidieť, že chvíľu po zapichnutí vlajky do zeme, záhadný “vietor“ prestal.

 

3. Prečo, keď sa nám v roku 1969 podarilo dostať na Mesiac, sme sa tam dlhé desaťročia nevrátili?

Ľudská noha posledný krát stúpila na povrch Mesiaca v roku 1972 v rámci letu Apollo 17. Keď sa nám to raz údajne podarilo, prečo sa v tom nepokračovalo?

  • Odpoveď je jednoduchá: geopolitika. Po tom, čo v roku 1969 USA vyhralo vesmírne preteky so Sovietskym zväzom, ďalšie pristátie na Mesiaci už nebolo také atraktívne. Spojené štáty mali v tom čase iné starosti, ktorým bolo potrebné venovať pozornosť, napríklad vojnu vo Vietname.

 

4. na niektorých snímkach z Mesiaca je možné vidieť, že určité tiene idú rôznymi smermi

Táto skutočnosť môže vyvolávať dojem, že snímky boli vyhotovené v štúdiu s viacerými zdrojmi svetla. Práve preto je to jeden z obľúbených argumentov popieračov pristátia na Mesiaci.

  • Ako sa to dá vysvetliť? V čase, keď vznikli snímky, bolo Slnko nízko nad horizontom, čo môže mať za následok vznik podobných vizuálnych klamov. Okrem toho, povrch Mesiaca taktiež odráža svetlo, rovnako tak aj Zem a kombinézy astronautov. Fotografie vznikli na kopcovitom povrchu Mesiaca, čo sa spolu s vyššie spomenutými faktormi podpísalo na rozličnom smere tieňov.

 

5. teória o Van Allenových radiačných pásoch

Tieto pásy sú oblasti okolo našej planéty, v ktorých sa zachytávajú vysoko nabité častice zo Slnka. Vrásky na čelách konšpirátorov robí otázka ako je možné, že radiácia v pásoch astronautom nijako neublížila?

  • Odpoveď je jednoduchá. Prelet Van Allenovými radiačnými pásmi môžeme prirovnať k chodeniu po horúcich uhlíkoch. Keď po uhlíkoch prejdete dostatočne rýchlo, nič sa Vám nestane. Akonáhle by ste sa však zastavili, uhlíky by Vás popálili. Rovnako to je aj s radiáciou v týchto oblastiach. Čas, za ktorý astronauti preleteli radiačnými pásmi bol tak krátky, že im radiácia nijakým spôsobom neublížila.

Ďalším dôkazom, že posádka Apollo 11 naozaj bola na Mesiaci sú aj kusy skál, ktoré odtiaľ priniesli. Tieto kamene boli poskytnuté vedcom z viacerých krajín, pričom výskumy preukázali, že sa naozaj jedná o kamene z Mesiaca.

Pristátie na Mesiaci potvrdzujú aj stopy, ktoré po sebe astronauti zanechali. Odtlačky topánok, ktoré po astronautoch ostali alebo miesta, na ktorých je stále viditeľné pristátie modulu Apollo 11, zaznamenala sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, ktorá bola vypustená v roku 2009.

Napriek tomu, že existuje množstvo konšpiračných teórií o pristáti na Mesiaci, logickým rozumom a faktami sa všetky dajú vyvrátiť.